Yazı kategorisi: Okul Dönemi - 7+

Pangolinler Var Ya: Keşfedin Hayvanlar

Kütüphanede masal dinleyen bir aslanı, kayıp uykusunun peşinde dağ bayır gezinen bir koyunu, minik bir oyuncağa yoldaşlık ayıyı, kardanadamla dost olan bir tavşanı,  şifrelerin peşinde koşan maceraperest bir köpeği,  kendini ormanın hakimi sanan zorba bir fareyi, hayalgücü sınır tanımaz diyen bir balığı, arkadaşlarının lunaparkı olan bir kurtçuğu; sokak şarkıcısı, martı yavrusunun uçuş öğretmeni ya da dur durak bilmeden bir geveze olarak kedileri konuk etti Bu Kitabı Çok Sevdim. Şimdi iade-i ziyaret zamanı. Kahramanlarımızı evlerinde tanıyacağız Keşfedin Hayvanlar’la.

Keşfedin Hayvanlar,  kulaklı folyabalığı, kivi, kaya kartalı, geyik böceği,  kaya agaması gibi adını ilk kez duyma ihtimalinin yüksek olduğu  hayvanlarla denizkaplumbağası, mors, çita, zebra, koala gibi özelliklerini bilinen hayvanları haritalar üzerinde bir araya getirmiş. Hem de sıkmadan, yormadan, keyifle…  Kitap bir dünya haritasıyla başlıyor.  Kıtalar üzerinde orada yaşayan hayvanların çizimleri yer alıyor. Dünya üzerinde yaşayan hayvan türleri hakkında kısa bir bilgi veriliyor. Ardından  kayalık çöller, yağmur ormanları, Himalayalar, ormanlar, savanlar, Kuzey Kutbu ve mercan resiflerinde yaşayan hayvanlar, yaşadıkları coğrafya hakkında kısa bilgiler eşliğinde tanıtılıyor. Kitap detaylı anlatımlara başvurmak  yerine  ilginç ve ayırt edici özelliklerden söz etmiş, merak uyandıran sorulara yanıt vermiş. Şeritli kertenkele saldırı anında ne yapar?  Dünyadaki ne iyi kemirgen hangi hayvandır? Büyük yolkoşarı ne kadar hızlı koşabilir? Engerekler avlanmadan önce ne yapar? Afrika domuzunun dişleri ne kadar uzayabilir? Kuzey Kutbu’nda en yaygın görülen fok türü hangisidir? Hangi baykuş türdeşlerinin aksine gündüz avlanır? Çevreye uymak için rengini değiştiren deniz canlısının adı nedir?  kitapta cevabı bulunabilecek onlarca sorudan birkaçı.  Keşfedin Hayvanlar’ın kalın karton  sayfalarında 50 adet pencere var,  bu pencereleri kaldırdığımızda hayvanların ilginç özelliklerini öğreniyoruz.  Örneğin; erkek step sansarının dişisinin iki katı büyüklüğünde olduğunu ya da dağ sıçanlarının ıslık çalarak iletişim kurduklarını.

Kitabın çizimlerinin çok başarılı ve gerçeğe uygun olduğunu söylemeliyim.  Doğrudan hayvan fotoğrafı yerine çizim kullanarak ve detaylı anlatım yerine merak uyandıracak soruları cevaplayarak okurun ilgisini diri tutmak açısından doğru bir iş yapmışlar bana kalırsa.  Kitabın sonunda yer alan mini sözlükte duyarga, habitat, yumuşakça gibi kelimeler  yer alıyor;  kelimenin anlamını öğrenmek için başka bir kaynağa gerek duyulması ve okumanın  kesintiye uğraması önlenmiş böylece. Yayınevi kapağa  8-12 yaş ibaresi eklemiş, farklı coğrafyalar ve hayvanlarla tanışmak için uygun bir yaş aralığı olduğunu düşünüyorum.  Ama kitap benim gibi doğa cahili yetişkinler için de harika bir kaynak. “Pangolinler var ya….” diye başlayan cümleler kurmaya başladım bile!

 Yazarın adı künyede yer almıyor bu nedenle Macmillan Children’s Books’tan  öğrendim . Deborah Chancellor’ın yazdığı kitabın çevirisi Sevgi Atlıhan’a ait.  Anthony Lewis tarafından resimlenen Keşfedin Hayvanlar,  İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayınlanıyor.

Pek çoğunu okuyup çok sevdiğim Harika Bilim Serisi’nin diğer kitapları şunlar : Keşfedin Dev Dinozorlar, Keşfedin Tarih,  Keşfedin Uzay Teknolojisi, Keşfedin Dünya,  Keşfedin Beynimiz, Keşfedin Vücudunuz,  Keşfedin Matematik, Keşfedin Gemiler, Keşfedin Uzay, Keşfedin Buluşlar, Keşfedin Doğanın Devleri,  Keşfedin Nasıl Çalışır, Keşfedin Yerin Altı,  Keşfedin Geri Dönüşüm,  Keşfedin Deniz Canlıları, Keşfedin Ulaşım Araçları, Keşfedin  Sanat,  Keşfedin Dinozorlar,  Keşfedin Denizler,  Keşfedin Bilim, Keşfedin Gezegenimiz,  Keşfedin Dinozorlar Çağı,  Keşfedin Büyük Makineler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s