Yazı kategorisi: Okul Dönemi - 7+

Kaçırılmış Kedileri Beklerken Gelen Şöhret: Lasse ve Maja- Elmasın Gizemi

Valleby Liman şehrinde mevsim kış, okullar tatil, çocuklar Kızak Tepesi’nde oynamakta. Tatilin keyfini süren o çocuklarına katılmayıp bir bodrum katında dedektiflik kitapları okuyarak, bilgilerini arttırmaya çalışan iki çocuk var: Lasse ve Maja. Kahramanlarımız bu iki çocuk işte. Aynı sınıfta okuyan iki arkadaş değiller sadece,  isimlerini taşıyan bir dedektiflik bürosunun ortakları karşımızdakiler.

Elmasın Gizemi
Elmasın Gizemi

Bodrum katındaki dedektiflik bürolarında dürbün, takma bıyık, kamera gibi malzemeler ve bolca kitap arasında yeteneklerine uygun zorlu bir iş beklemekteler. Kazandıkları paraları koyacak bir kasaları da var ama içi boş henüz. Şehrin her tarafında “heyecanlı ve tehlikeli görevler”in kendilerinden sorulacağını iddia ettikleri afişleri asılı, bolca vakitleri, çokca istekleri var ama ortalık öylesine sakin ki hırsızların da öğrenciler gibi tatile çıktıklarını düşünecekler neredeyse. Ta ki kocaman siyah bıyıklı bir adam bürolarının kapısını çalana kadar.  Bu adam şehrin en zengini, mücevher dükkanı sahibi Muhammet Karat.  Dükkanından sürekli elmaslar kaybolan, çalışanlarından şüphelenen ama delile ulaşamayan zengin adam, Lasse ve Maja’dan bu işi çözmelerini istemekte. Kaybolmuş cüzdanları, kaçırılmış kedileri bulmayı beklerken şehrin en zengin adamının elmaslarını bulma teklifiyle karşılaşınca çok heyecanlanırlar haliyle. Ertesi gün temizlik işlerine bakmak üzerine mücevher dükkanında işe başlarlar. Böylece çalışanları gözlemleyecek ve birbirini ardına kaybolup Bay Karat’ı iflasa sürükleyen elmasların gizemini çözecekler. Çalışanların her akşam işten ayrılırken arandıklarını yani elmasların iş saatleri içinde kaybolduğunu da atlamayalım. Patrondan aldıkları ilk bilgiler şöyle: Siv Leander’in evi yanmıştır ve para sıkıntısı çekmekte olduğu açıktır. Lollo Smitt  spor arabalara düşkündür, lüks hayatını sürdürmek için çok paraya ihtiyacı vardır.  Ture Modig’in durumu daha farklıdır. Patrona göre Modig eskiden babasına ait olan dükkanı geri almak istemekte, bunun için para biriktirmektedir. Görünüşe göre üç çalışanın da eşit derecede ihtiyacı vardır kaybolan elmaslara. Ancak Bay Karat’ın en az şüphelendiği çalışanı en kısa süredir tanıdığı Bay Lollo’dur. Ona göre Lollo spor yapıp, meyve tüketen sevimli bir adamdır.

Lasse ve Maja
Lasse ve Maja

Kahramanlarımız Lasse ve Maja iş bölümü yaparak elmasların izini sürmeye başlarlar. Maja çalışanlara yakın olacağı temizlik işlerini sürdürürken, Lasse karşıdaki kiliseden dükkanı gözlemleyecektir. Kilisenin çatısına nasıl mı çıktı? Bence de ornitologlar her yere girebilmeliler. İlk gözlemlerden edinilen bilgiler şunlar: Siv Leander pahalı kolyeleri, sürekli kapı dinliyor oluşu ve bazı müşterilerle kurduğu samimiyet nedeniyle şüpheleri üstüne çekiyor. Maja’yı görünce elindekileri bir çekmeceye tıkıştıran ve insanlarla iletişim kurmaktan hiç hoşlanmayan Ture Modig’in de ondan artı kalır yanı yok. Maja’yı jimnastik kıyafetleriyle karşılaşıp, öğle tatillerinde koşuya gittiğini söyleyen Lollo Smitt ise cidden bir garip. Fazla garip. Çünkü yerde bulduğu bir şeyi cebine attıktan sonra neşeyle bankaya koştuğu gördü dürbününden gözünü ayırmayan Lasse. Maja ise kayıp halkayı çözdü: Lollo elinden yeşil elmasını düşürmüyor ama elmanın çöpü bile ortalıkta görünmüyordu. Öğle tatilinden sonra dükkanın yanındaki kafede buluşan ortaklar parçaları birleştirmiş ve kayıp elmasların gizemini çözmüştür. Muhammet Karat’ın tahminleri değişmemiştir sırasıyla paraya ihtiyacı olduğunu düşündüğü Siv Leander’ı ve dükkanı almayı plandığını sandığı Modig’i suçlar. Her öğlen bankaya koşan Lollo ise şüpheli listesine sondan girer. Ama durumu dinleyince hiç bozuntuya vermeden soluğu Bay Lollu’nun yanında alır. Görevlerini başarıyla yerine getiren Lasse ve Maja’nın kasalarına koyacak paraları vardır artık.  Başarılardan söz eden gazetelerle birlikte gelen şöhret de cabası… Lollo Smitt’in elmasları bankaya nasıl ualştırdığını, çöpü bile bulamayan yeşil elmaların nereye kaybolduğunu; Siv Leander’in pahalı kolyesinin sırrını ve sanılanın aksine paraya ihtiyaç duymayışının nedenini; Ture Modig’in alelacele çekmeceye tıkıştırdıklarının ne olduğunu ve beygirlerle ilişkini;  kilisenin çatısını bilimin hizmetine sunan görevlinin bol s’li adını kitaptan öğrenebilir merak edenler.

Macera kitabını sevmeyen azdır sanırım. Heyecanlı ve tehlikeli olanları hele… Lasse ve Maja’nın macerası şehir haritası, dedektiflik gereçleri çizimleriyle okul öncesi dönem için keyifle okunabilecek  bir kitap. Karakter isimlerinin uzunluğu küçük karşıklıklara sebep olabilir ama her sayfaya bahsi geçen kişinin bir resmi de eklendiğinden bu karışıklık büyümez diye düşünüyorum. Zaten kulak tırmalayan yeniden isimlendirmeler yerine orjinal isimlerin kullanılması bence daha doğru. Çizimler hikayeyle bütünlük sağlayabilecek düzeyde. Keyifli bir maceraya eşlik ettiiğim için sevindim ancak hikayeyle ilgili bir eleştirim var: Dükkan sahibi Muhammet Karat için çizilen Müslüman tiplemesi. Kahramanı kimi yerlerde gereksizce kabalaştırdığını düşünüyorum yazarın ( karakter zenci ya da Yahudi de olsaydı aynı tepkiyi verirdim) Zenginlerin, paraya ihtiyacı olan herkesin kendisinin malına göz diktiği paranoyası sıkça karşılaştığımız bir durum. Değerli mallarını korumak söz konusu olduğunda nasıl da pervasızca iftira atabildikleri, beklemedikleri yerden gol yiyince de hiç bozuntuya vermeden yollarına devam edişleri gayet güzel anlatılmış. Çizimlerden destek alan keyifli bir okumayla çok daha ilgi çekici bir hale getirilebileceğini düşünüyorum bu maceranın.

 Lasse ve Maja Dedektif Bürosu Elmasın Gizemi Martin Widmark tarafından yazılmış, Helene Wills tarafından resimlenmiş. Pettson ve Findus’un maceralarından tanıdığımız Ali Arda tarafından çevrilen kitap İthaki tarafından yayınlanıyor.

Baskıyla ilgili küçük bir not:  Lasse ve Maja Dedektif Bürosu Serisi’nin Okulun Gizemi, Mumyanın Gizemi, Sirkin Gizemi ve yazıya konu olan Elmasın Gizemi Pegasus Yayınları tarafından basılıyormuş. Elmasın Gizemi ‘nin her iki yayınevinden de baskısı bulabillir durumda.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s