Yazı kategorisi: Okul Dönemi - 7+

Bugünde Yazılmış Bir Masal: Kurdu Kurtaran Kuzu

Soğuk bir kış akşamında karlara bata çıka yürüyen Kurt, açlıktan kıvranmakta. Ardından sürüklendiği kızağı ağırlaşmakta, altın kol saati ayışığında parlamakta. Sefaletine acıyıp, çaresizlikten yakınırken bir çiftlik evinin ışıklarını fark edip, süzülür ahırdan içeri. Hayli saf bir Kuzu karşılar onu.  Kurt, işinin ustası tabi, ürkütmeyelim bu miniği deyip takınır en kibar halini. “Açım” der saf Kuzu’ya; beriki yulaf, ekmek, saman sunar davetsiz misafire ve ekler “eğer samanı reddediyorsan, yeterince aç değilsin.”

Kurdu Kurtaran Kuzu
Kurdu Kurtaran Kuzu

Gecenin bir vakti ahırına gelen davetsiz misafiri doyurmak ister elbette, ama yatağına kadar ilerlemesi onu rahatsız eder, bu hadsize haddini bildirmek için bütün dostlarını çağıracağını haykırır. Aç kurdun gözü dönmüş, bu iş bu ahırda olmayacak, bu Kuzu kim var kim yoksa başlarına toplayacak, biraz da saf gibi… Uzaklarda bir ziyafet fikri düşer aklına. “Gel der Kuzu’ya , “kızakla kayalım, sana deneyimlerimden söz edeyim.”  Saf Kuzu anında geçirir  çizmelerini ayaklarına, atar atkısını boynuna. “Sen bir şairsin, beni de Deneyimler ülkesine götür” der afilli laflar etmede hünerli celladına.

Yolculuk boyunca Deneyimler Ülkesi aşağıya, Deneyimler Ülkesi yukarıya…Kuleler var mı? Çeşmeler, parklar? Ya çimenler?  Her şey Kurt’un zaman ölçen önemli şeyi gibi altından mı ? Kuzu’nun saflığı göz yaşartan cinsten. Orman çok ürkütücü geliyor ona, iyi ki yanında Kurt var. Ama arkadaşının açlığı da içine dert olmakta, Deneyimler’ e gitseler de Kurt bir şeyler yese… Şarkılar türküler eşliğinde yolcuğa devam ederlerken, Kurt uygun yeri bulduğunu düşünüp durdurur kızağı. Saf minik, hala Kurt’ a yiyecek arama derdinde. Ama dertli olmak da işe yarıyor bazen. Buza delik açıp balık tutmasını önerir Kurt’a. Gözü dönmüş Kurt da menüyü zenginleştireceği için memnun şekilde kabul eder bu teklifi ve buzu kırmak için hoplayıp zıplarken düşüverir suya. Kuzu bir anlık cesaretle kollarını daldırıp, çıkarır kaskatı kesilmiş Kurt’u dışarıya, yükleyip kızağına ilerler aklınca Deneyimler Ülkesi’ne doğru. Orman ürkütücü evet , ama arkadaşının bu ormanda ölme ihtimali daha ürkütücü. Canını dişine takıp ilerlerken bir evin ışığını farkeder, içerisi boş gibidir, yatırır Kurt’ u yatağa; sonra da içinde kırmızı bir içecek bulunan şişenin mantarını açıp bir güzel ısıtır, bilge dostuna kaşık kaşık içerir. Yetmez, ısınsın diye kıvrılıp yanında yatar.Kurt rüyasında büyük bir lokantada yemeğini beklemektedir o anlarda, tabaktan  yüzünde bir gülümseme ile çizmeli Kuzu çıkar. Buzları iyice çözülen sivri dişli arkadaş “Kuzu tehlikedesin” diye sayıklaya sayıklaya uyanır . Panik halinde Kuzu’ya  ondan uzaklaşmasını, hastalığının iyileşemeyeceğini anlatır. Kuzu sabah kapısında Kurt yazan evden çıkıp ahırına doğru yürürken hasta Kurt’a bakacak kimsenin kalmadığını düşünerek üzülmektedir.

"Kuzu uyan, tehlikedesin!"
“Kuzu uyan, tehlikedesin!”
Deneyimler Ülkesi'ne doğru...
Deneyimler Ülkesi’ne doğru…

Kurdu Kurtaran Kuzu ders verme, kazanım sağlama amaçlarıyla sıradanlaşabilecek bir öyküye sahip aslında. Ama öylesine ustaca yazılmış ki sıradanlığa düşmek bir yana her sayfada daha da güzelleşen çağdaş bir masal olmuş. Ben bir çocuk oyununu izler gibi okudum aslında bu öyküyü. Hatta kimi yerlere kuzunun abartılı saf bir role bürünmesinden korktum ama olmadı. Kuzu da Kurt da tam kararındaydı. Maritgen Matter  tadı damakta kalan diyaloglar yazmış. Sevdiğim pek çok kitapta şu bölüm olmasaydı dediğim olmuştur, Kurdu Kurtaran Kuzu’da olmasaydı dediğim tek bir kelime bile olmadı. Jan Jutte ‘nin çizimleri bir içim su. Sadece siyah, beyaz ve kırmızı kullanarak böylesi etkileyici ve bütünleyici resimler yapmak da mümkünmüş demek. Ödülleri hiç sevmem ama bu kez sevinerek bahsedeceğim: Kitabın arka kapağındaki bilgiye göre, Kurdu Kurtaran Kuzu’ya , 2004’te Almanya’da “anlatım ve resmin  ustaca birleşimi bu kitabı gerçek bir sanat eserine dönüşmüştür” denilerek  Gençlik Edebiyatı Ödülü verilmiş, hakkıdır.

 Hangi çocuk kitaplarını sevdiğimi uzun uzun anlatıyorum ya , siz onu Kurdu Kurtaran Kuzu gibileri diye okuyun.

 Kurdu Kurtaran Kuzu Maritgen Matter tarafından yazılıp, Jan Jutte tarafından tarafından resimlenmiş. Çevirisi Münire Turan ait. Kitabın böylesine zevkle okunmasında bu başarılı çevirinin payı çok büyük bence. Kitap Nesin Yayınevi, Çocuk Cenneti Kitaplığı’ndan.  Tüm emek verenlerin eline sağlık.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s