Yazı kategorisi: Okul Öncesi - 3+

Bir Bardak Sıcak Süt: Uykuya Dalamayan Minik Yediuyurun Hikayesi

Havalar çok soğuk. Ama bu kış fena soğuk… Çok erken soğudu… Bu sefer beter soğudu… Çıplak ayakla ferah ferah dolanırken bir gün sonra kendimi pikeye sarılmış halde bulunca afallayan ben de fazlasıyla katılıyorum bu kışın öncekilere benzemeyeceği konusundaki yorumlara. Kış bize geç ve güçlü geldi. Bu ıhlamur kokusunun evi sarması, benim uyku saatimin en az iki saat geriye alınması ve koltuk tepelerinden “hadi kalk yerine yat artık” larla sökülmem demek. Çünkü kış uyku demektir biraz da. Karanlığa baka baka yükselen can sıkıntısıdır. Sıcağı bulunca mayışıvermektir, “aa uyumuş muyum ya” dır; “içim geçmiş şuracıkta”dır. Üzerimize pek de vazife değilken sırf mevsim değişti diye uykunun sıcak koynuna atılmakta biraz gönüllüyüz yani ama buna çok da üzülmemek lazım galiba. Ya en önemli işimiz kışı uyuyarak geçirmek olsaydı ve gözümüze uyku girmeseydi?

Kış uykusu denince akla yalnızca ayılar geliyor genellikle. Kış uykusuna yatan diğer hayvanları pek anımsamıyoruz. Hatta kendi adıma yediuyur diye bir hayvanın varlığından haberdar dahi olmadığımı utanarak söyleyebilirim. Sincabı anımsatan bu minik hayvan adını yılın yedi ayını uyuyarak geçirmesinden dolayı almış ve uykuda en fazla vakit geçiren türmüş kendileri. Bizim yediuyurumuzun hikayesi de tam burada başlıyor işte; bir türlü uyuyamayışında, yedi ay uyuyabileceğini hayal bile edememesinde…

20161103_230920

Annesi tarafından türünün gerçek bir üyesi gibi davranıp uykuya dalması salık verilen minik, halden hale girer gözlerini biraz olsun yumabilmek için. Ama her istediğimiz hemen gerçek olmuyor işte.  Döne dolana uykuyu arama çabasına ilkin tilki şahitlik eder. Çitli, koyunlu, zıplamaklı hoplamaklı bir yöntem önerir yediuyura. Sonuca bakılırsa tilki için en doğru yöntem gerçekten de budur. Ardından kendi sesine tutkun bir bülbül ve her gece koşmak gibi bir eğlencesi olan salyangoz girer devreye. Onlar da tilkinin yamacında yerleri alırken fal taşı gibi açık gözleriyle minik yediuyur hala uykusunu aramaktadır. Derken hayal perdesiyle baykuş gelir, hemen ardından uyku pozisyonu hakkında sıradışı önerisiyle yarasa ve bu şaşkınların neler yaptığını anlamaya çalışan ayı. Herkes kucak kucağa sıcak bir diyara adım atarken yediuyur hayallerine koşar. Çünkü tüm bulutlar, çiçekler, yıldızlar, şekerlemeler, ağaçlar; tüm günler ve geceler yalnız onundur artık. Yapmakla tükenmeyecek onlarca işi, hepsini yapsa da tükenmeyecek günleri vardır artık. Bakalım işler yediuyurun umduğu gibi ilerleyecek mi; her istediğimiz hemen gerçek olacak mı?

20161103_230832.jpg

Uykuya Dalamayan Minik Yediuyurun Hikayesi bana La Fontaine masallarını anımsattı. Çizimlerin bu anımsamada çok etkili olduğunu düşünüyorum. Söz ettiğim kesinlikle didaktik söylem benzeşmesi değil, bu tarz çocuk kitaplarından hoşlanmadığımı biliyorsunuz.  Çocukluğun masal dinleme heyecanını anımsatmasından söz ediyorum. Yine benzer bir tatla  tek cümleyle anlatmam gerekirse; çok soğuk bir akşamda içilen sıcak bir bardak süt derim galiba bu kitap için. Sayfalar ilerledikçe yön değiştiren resimler kitabı çok daha keyifli kılıyor. Ayrıca yediuyuru pek çok yetişkin dahi duymamışken; yediuyur ve kış uykusu hakkında konuşmak, kış uykusuna yatan diğer hayvanlardan söz edip bu kitapta bulmaya çalışmak, diğer kitaplarınızda onları aramak gibi etkinler de aklınızda bulunsun. Resimlerde yediuyurun puantiyeli battaniyesinin izini sürmek de başka bir etkinlik olabilir.

20161103_230952.jpg

Uykuya Dalamayan Minik Yediuyurun Hikayesi Sabine Bohlmann tarafından yazılıp Kerstin Schoene tarafından resimlenmiş. Yasemin Kılınç tarafından çevrilen kitap, Yapı Kredi Yayınları tarafından yayınlanıyor. Çizerin diğer çalışmaları için  sayfasına göz atabilirsiniz.

Bu kitap kendisi de asla uyuyamayan bir yediuyur olma yolunda kararlı adımlarla ilerleyen ablamın armağanıydı bana; ona okuduğum masalları hatırlayarak uykunun sıcak koynuna kavuşması dileğiyle…

Reklam

Bir Bardak Sıcak Süt: Uykuya Dalamayan Minik Yediuyurun Hikayesi” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s