Yazı kategorisi: Genel, Okul Dönemi - 9+

Acının Alkışlarına Bıraktığımız: Üç Şiir

 

Bu Kitabı Çok Sevdim’in bugünkü konuğu hakkında uzun bir yazı yazılmayacak. Aslında bir tanışmaya vesile olmaktan öte bir niyeti olmayacak bugün söyleneceklerin. Bugün: 3 Haziran. Nazım’ın aydınlık bir memleket umudunu, boyun eğmeyen şiirlerini büyük insanlığa miras bırakıp dünyadan ayrıldığı gün.

Yakın zamanda yayınlanan Üç Şiir kitabından söz edeceğim bu nedenle. Nazım’ın Yaşamaya Dair, Ceviz Ağacı ve Masalların Masalı şiirleri yer alıyor bu kitapta, Sedat Girgin’in her biri ayrı masal resimleri eşliğinde.

"yahut kocaman gözlüklerin, beyaz gömleğinle bir laboratuvarda "
“yahut kocaman gözlüklerin,
beyaz gömleğinle bir laboratuvarda “

Yüz bin yürek gibi çarpsın diye yaprakları; bir sincap gibi ciddiyetle yaşasın diye; yaşamak ağır bastığından yetmişinde bile zeytin dikmeyi anımsasın diye; suyun şavkı vursun diye kediye, güneşe ve ona; böylesine sevebilsin bu dünyayı diye; başı köpük köpük bulut, içi dışı deniz olsun diye; yaşadım diyebilsin diye yani. Çocuklar Nazım’la tanışsın diye Üç Şiir önerimdir.

"Yaşamak şakaya gelmez, büyük bir ciddiyetle yaşayacaksın bir sincap gibi mesela"
“Yaşamak şakaya gelmez,
büyük bir ciddiyetle yaşayacaksın
bir sincap gibi mesela”
"Yüz bin yürek gibi çarpar, çarpar yapraklarım"
“Yüz bin yürek gibi çarpar, çarpar yapraklarım”

 

Üç Şiir Nazım Hikmet’in şiirlerinden oluşuyor. Sedat Girgin tarafından resimlenen kitap Yapı Kredi Yayınları tarafından yayınlanıyor.

Acının Alkışlarına Bıraktığımız: Üç Şiir” için 2 yorum

  1. Sedat Girgin’in çizgisini pek seviyorum. Yanılmıyorsam Yaşar Kemal’in Kalemler’ini de çizmişti kendisi. İlk fırsatta edinmek için listeme aldım kitabı. Bilmem gördünüz mü bilmem ama, Uzun Aslan gibi kitapların boy gösterdiği bu dönemde öyle değerli bu sığınılacak, çocuk yanımız kitaplar.
    Kolay gelsin, iyi çalışmalar dilerim.

    1. Söz ettiğiniz iki kitabı da inceledim ; ilkini “iyi ki…”, ikincisini ” ne yazık ki” diyerek. Aydınlık kitaplarla buluşmak dileğiyle iyi çalışmalar diliyorum, ilginiz ve desteğiniz için teşekkürlerle…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s