Yazı kategorisi: Okul Öncesi - 3+

Kardan Meleklerdir En Güzeli: Tavşancan ile Faresu Karlı Gün

Çocuk kitapları ile kıyısından köşesinden de olsa ilgilenen herkesin bildiği bir isimdir Axel Scheffler. Özellikle Julia Donaldson’la ortak çalışmalarının milyonlarca hayranı var, pek çok dilde yayınlanıyor kitapları. Tostoroman, Zogi, Değnek Adam, Nohut Oda Bakla Sofa, Maskeli Fare, Pırtık Tekir, Kasabanın En Şık Devi gibi efsaneler kitapçıya yolu düşen herkesin gözüne çalınmıştır muhakkak. Ben de ilk onların kitaplarını almakla başlamıştım bu işe;  ilk yazımda da onları konuk etmiştim zaten.

İlk olarak Julia Donaldson’un Axel Scheffler’siz kitaplarına rastlamaya başladım, bir hevesle incelemeye koyulduğumda aynı tadı alamadığımı fark edip üzüldüm. Ardından Scheffler’in Donaldson’suz çalışmalarıyla karşılaştım, hemen hepsini inceledikten sonra şunu  söyleyebileceğimi fark ettim: İşin büyülü yanı sanırım Scheffler’deymiş. Bu çalışmaların, Donaldson’ın tekerlemeli, oyunbaz dilini yakalayan metinler olmamalarına rağmen gayet başarılı oldukları gerçeğini teslim etmek gerekiyor.  Hep Kitap , Axel Scheffler’in Pip and Posy serisini Tavşansu ile Farecan adıyla çevirmiş; ben serinin Karlı Gün macerasını seçtim Bu Kitabı Çok Sevdim için.

"Çok karlı bir gündü"
                                  “Çok karlı bir gündü”

Etrafın beyaza büründüğü karlı bir günde dışarıda oynamak için giyinip kuşanıyor ikili. Sonrası keyifli oyunlar, kardan melekler, tepelerden kaymalar, bolca gülmeler. Ancak kardan adamı kendine benzetme ısrarıyla gün biraz tatsızlaşıyor. Israr inada, inat da karlı bir atışmaya dönüşünce ikisi de çok üzülüyor bu işe. Ama Tavşancan ile Faresu’nun sorunun üstesinden gelişi değme yetişkine taş çıkacak cinsten. Bu kitaplarda okurunu anında içine çeken şey, mesaj verme çabasında olmadan söylemek istediğini sıcacık bir dille aktarması. Soba önü sohbeti gibi, camın buğusuna burnuna yapıştırmak gibi; olağan akışa hissettirmeden dahil olarak. Söylemek istediği elinizi uzattığınızda alıvereceğiniz bir kalem sanki, ki bu tanıdıklık bağını kurmak çok değerli bence. Ejderhaları, fareleri, korkunç canavarları, balinaları, inekleri, şık devleri, süpürgeli cadıları, tavşanları, keçileri, doktor olmak için tacını reddeden prensesleri dünyanın her yerinden milyonlarca çocuğun kahramanı yapmışken Axel Scheffler’in çizimlerinin güzelliğini yeniden anlatmalıyım, bilmiyorum.

Karlı Gün için hazırlanmış olan videodan bir sahne
          Karlı Gün için hazırlanmış olan videodan bir sahne

Axel Scheffler’in okurunu  her zaman olduğu gibi sımsıcak bir öykünün konuğu olmaya çağırdığı Tavşancan ile Faresu Karlı Gün’ün metni  (kapakta yer almamakla beraber) Nosy Crow’a ait.  Kitap, Berrak İdiman tarafından çevrilmiş ve Hep Kitap tarafından yayınlanıyor.

 

Çizerin diğer kitaplarından söz ettiğim Bu Kitabı Çok Sevdim’in ilk yazısı için tıklayınız.

Pip and Posy The Snowy Day için hazırlanan video için tıklayınız.

Axel Scheffler’in The Grunts’ı çizdiği video için tıklayınız.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s