Yazı kategorisi: Okul Öncesi - 3+

Mini Mini Bir Orman Hikayesi: Rikimini

Rikimini minik bir oğlan.  Küçüklüğünü anlatmak için  pekiştirme sıfatlarını art arda  dizmeli. Ayaklarının yere değmediği sırasının yanı başında kendisi gibi minik  bir ağaç  testeresi var. Uçsuz  bucaksız, karlarla kaplı  bir ormanı  arşınlıyor gün  boyu; kendisi gibi ufacık bir arkadaş  bulmak umuduyla.
O testeresiyle kurumuş dalları kesip doğayla  konuşurken içime hüzün çöktü. Rikimini’nin yaşadığı yer de hayli tanıdık;  göğe doğru  uzanan sivri uçlarıyla üçgen dağlar, yan duvarlarında ince uzun  pencereleri olan evler… İşte rüzgarlı gecenin ardından bu bildik manzaraya beklenmedik bir konuk dahil olur. Rikimini ne kadar küçükse konuk da o kadar büyüktür. Rüzgarın bedenine dahil ettiği  yapraklarla her zamankinden daha heybetlidir ama Rikimini’nin gözünü  korkutmaz hiç. Bizim minik anlattıkça anlatır  anlattıkça neşelenir; gün  akşama döndüğünde yüzünün de alışılmadık bir konuğu  vardır artık: Gülümseme.

image

Sonuçta  arkadaşlık güven duymak, birlikte hayal kurmak ve keşfetmek değil midir? Her gün onun yanına varacağın için heyecanlanmak, her an daha da büyümek, umutlanmak, gülmek ? Bu hikayede aslolan arkadaşlarının da ayı  dostla tanışıp miniği zavallılıktan kahramanlığa terfi ettirmeleri değil; dosta bakarken ışıldayan gözlerdir kanımca. Mevsim değişir, anılar yüreklere eklenirken sona erer Rikimini’nin öyküsü.  Ve ben kitabın  kapağını kapatırken bir kez daha fark ederim ki, işte  böyle  akla hayale sığmaz dostluk hikayeleri ısıtıyor benim içimi. Yetişkinlerin o kara duvarlarından görünmeyen, büyük  büyük  lafların  yanında  yeri olmayacak hikayeler.

image

Rikimini karlı manzaraya bakarken kurulan hayaller gibi sıcacık bir hikaye, çizimleri de ilkokuldaki resim defterlerinden tanışımız.
Rikimini ve Arkadaşı Ayıcık Marie-Sabine Roger tarafından yazılıp Alexandra Huard tarafından resimlenmiş. Güçlü Özkök’ün çevirdiği kitap Binbir Çiçek tarafından yayınlanıyor.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s