Yazı kategorisi: Okul Öncesi - 3+

Isınmak İsteyenlere Küçük Bir Tavsiye: Tavşan Çiko’nun Dileği

Şubat taklitçisi bir ekimdeyiz. Kışlıklar dökülüyor, ısınma planları yapılıyor. Vakitsiz ziyaretçi “kar soğuğu”ndan şikayet edip dururken, iç ısıtan hikayelere ihtiyaç var tabii ki.  Karlı, kışlı, yılbaşılı, çam ağaçlı,  hasta yataklı, şifalı baharatlı, bol havuçlu ve elbette bol tavşanlı, bir koca dilekli, sıcacık bir masal : Tavşan Çiko’nun Dileği.

Etrafında yaşıtı bir tavşan bulunmayan Çiko, annesi Hamarat Hanım ve babası Neşeli Bey ile yaşıyor. Kırlarda burnunu gıdıklayıp kaçan tarlafaresi dostu ve camın önünde ekmek kırıntısı verirken konuştuğu kuşlar var. Ama hepsi bu. Canı sıkılıyor Çiko’nun. Kitaplarının hepsini okumuş, oyuncaklarının hepsiyle bol bol oynamıştır. Ama kışın bir sürprizi vardır ona. Karlı bir günde yalnızlığından sıkılarak oynarken, bir dost yapar kendine: Kardan Tavşan. Bir de güzel süsler onu. Maalesef ki günün sonunda ağır bir şekilde hastalanır. Hasta yatağında kurabiyeden kalp yaptığı dostunu sayıklar durur ve annesinin şifalı çorbaları sayesinde yılbaşına az bir süre kala iyileşir. Enfes bir yılbaşı kutlamasında tek bir şey diler Çiko.  Peki bu dilek gerçek olacak mı?

Tavşan Çiko ve kitapları
Tavşan Çiko ve kitapları

Tavşan Çiko’nun Dileği sıcacık bir özlem ve dostluk öyküsü. Soğuktan ve yalnızlıktan üşüyenlere ısrarla tavsiye olunur.

Kitabın yazar ve çizeri Aysun Berktay Özmen. Yayıncısı ise Yapı Kredi Kültür Yayınları. Aysun Berktay Özmen’in çizimlerini çok beğeniyorum. Uzun uzun seyrediyorum yarattığı karakterleri. Özellikle Çiko’su ve Kirpi Omlet’i favorim.

Tavşan Çiko’yla geçen yıl tanıştım. Aysun Hanım’la kendisini ilk kez tanıdığım Bir Ressamın Bahçe Güncesi isimli kitabı hakkında kısa bir sohbet etme imkanım olmuştu. Çizimlerini çok beğendiğimden, benim de deneyip bir türlü başarılı olamayışımdan söz etmiştim. Konuyu çocuk kitabı sevgisine nasıl getirdiğimi hiç hatırlamıyorum ama “çok seviyorum işte” diye bitirdiğim konuşmamın ne kadar sürdüğünü anlamadığımı farkedince kızarmıştım hafiften. Aysun Hanım tüm içtenliğiyle “Bir armağanım olsun öyleyse size” demiş ve kendisine o gün ulaşan  Tavşan Çiko’nun Dileği’ni imzalayıp, tutkumdan vazgeçmemi dilemişti. Kızardıkça kızarmıştım ben  de…  Bu kadar çok dilek demişken bir tane de ben ekleyeyim: Aysun Berktay Özmen’in iç ısıtan öyküleri eskilmesin kitaplıklarımızdan…

Aysun Berktay Özmen’in çalışmalarını takip etmek isteyenler için: http://aysunberktayozmen.wordpress.com/

Isınmak İsteyenlere Küçük Bir Tavsiye: Tavşan Çiko’nun Dileği” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s