Yazı kategorisi: Okul Öncesi - 3+

Önce O Alevini Bir Söndür: Yaramaz Ejderhalar

Kahramanlarımız siz deyin, çok uzak bir gezegenden; ben diyeyim tam burnumuzun dibinden. Bir sürü ejderha düşünün, çoğaldıkça çoğalan. Çoğaldıkça yeri daralan, yeri daraldıkça başka yerlere yayılan, yayılacak alan buldukça daha bir hevesle çoğalan. Ortalık ejderha yumurtasından geçilmez; ormanlar dağlar artık onlara yetmez olunca el mahkum şehirlere düşmüş yolları. Ben diyeyim fabrikalar, siz deyin yollar; dört bir yan olmuş ejderha, e haliyle ortalık bol alevli bir salata.

Ben sen gibi bulduğunu tüketmeye doyamamışlar bir türlü. Üretmeden tüketmek çok tatlı gelmiş onlara da, dur durak bilmemişler bu yüzden. Gerek var mıydı diye hiç düşünmeden toplamışlar gözlerine çarpanı yamaçlarına, aynı hızla da gözden düşürmüşler ellerindeki. Alevler ve çöpler sarmış etraflarını. Çok gürültü yapmayı eğlenmek sanmışlar,ne yazık. Gerçi çok gürültü diğer eğlence ritüellerini düşününce pek hafif kalırmış. Şenlik ateşi için orman kesermiş ejderhalar.

şenlik ateşi için ağaç kesmek mi?!

Azıcık şuuru olan ağaca kıyar mı? Ama işte bu ejderhacıkların gözünü tüketmek hırsı; varlığına katkı sunmadığını ezip geçmenin zevki bürümüş. Alevler, çöpler ve gürültüler savurarak çevrelerini yaşanmaz hale getirdiklerini ancak diğer hayvanlar yaşayacak başka yerler aramak için yollara düştüğünde anlamışlar. Meğer ejderhalar günlerini gün eder, keyiften önlerini göremezken alevlerinden buzullar erir, sular yükselir, kumlar çoğalırmış. Neyse ki ejderhalar şuurlarını sandığımız kadar yitirmemişler, diğerlerini durdurmak için ellerinden geleni artlarına koymamışlar. Bizi şaşırtmaya devam edip tüm arkadaşlarını tek tek dinlemişler ve işe ağaçlara verdikleri zararı telafi etmekle başlayıp, doğayı ve diğer canlıları korumak için üstlerine düşen ne görev varsa yerine getirmişler. Bunca zarardan sonra ne işe yarar mı diyorsunuz? Demek,ağaçlara kıyıp, doğayı betona dönüştürüp; diğerlerinin yaşam hakkını tanımayıp, üstüne bir de gururlanıp salınanları tanımıyorsunuz. Ne diyeyim dostlar, çok şanslısınız!

Yaramaz Ejderhalar, durmadan tükettiğimiz, talan ettiğimiz, bencilce sömürdüğümüz doğaya, dünyamıza dair çok keyifli bir hikaye. Ve keyfinize keyif katacak önerileri de cebinde: Öncelikle ejderhaların neslinin tükenip tükenmediği üzerine fantastik bir tartışmaya girişebilirsiniz. Hangi hayvanın nerelerde yaşadığını, hayatını sürdürebilmesi için hangi şartlara ihtiyaç duyduğunu konuşabilir; tüketim alışkanlarınızı gözden geçirip yeni kararlar alabilir, geri dönüşüm için hızlıca atacağınız adımları belirleyebilir; diğer canlıların hayatlarını daha sağlıklı şartlarda sürdürmesi için yapabileceklerinizi listeleyebilirsiniz. Dikkatinizi yoğunlaştırarak her sayfada onlarca detay yakalayabilir, resimlerden gözünüzü alamamanın keyfini sürebilirsiniz. Oyunlaştırılmaya müsait bir kitap olduğu için rolleri paylaşıp bu doğa hikayesinden parçalar sahneleyebilir, belki küçük diyaloglar da ekleyip, eğlenceli seslendirmelerle kitabı daha da keyifli hale getirebilirsiniz. Son sayfada minik ejderhaya yarenlik eden oyuncaktan bir tane de evinize konuk edip, uygulamalı geri dönüşüm dersini neşeli bir zaman dilimine dönüştürebilirsiniz. Ama en önemlisi, ejderhaların alevleriyle yok olan ağaçların yerine bulduğunuz ilk toprağa bir fidan dikip, onunla ilgilenme görevini üstlenebilirsiniz.

"yoksa ejderhaların neslinin tükendiğini mi sanıyorsunuz?"

Yaramaz Ejderhalar Debi Gliori tarafından yazılıp resimlenmiş. Gliori’nin kitapları, çizimleri,videoları için http://www.debiglioribooks.com/ ‘a göz atabilirsiniz. Sevgi Atlıhan tarafından çevrilen kitap İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayınlanıyor.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s