Yazı kategorisi: Okul Öncesi - 5+

Albümden Kayan Fotoğraf: Oliver

Oliver yaşıtlarına pek benzemiyor, onlar gibi koşup oynamakta hiç gönlü yok. Yapabildiklerini çevresindekilere izletmek için can da atmıyor, etrafında biri olsun diye yanıp tutuşmuyor da. Yaşıtlarından biraz farklı, aslına bakarsanız herkesten farklı. Ve mutlu. Kendi dünyasında, arkadaşlarıyla. Arkadaşlarının konuşup konuşamaması onun umrunda değil. Peluş olmalarını da kafasına takmıyor. Oliver, güzelim aklında uçsuz bucaksız bir dünya kurmuş, serüvenden serüvene koşuyor. Dağlar aşıyor, nehirler geçiyor, amansız tehliklerle boğuşuyor, bazen de mola verip keyif çatıyor. Bol kalabalık ve bol gürültüyle eğlenen insanlardan çok daha keyifli bir hayatı olduğunu her gülümseyişinde anlıyorsunuz. Her gün dünyanın bir ucuna gidip döndüğü arkadaşlarının eşlik edemediği serüvenleri de oluyor elbet Oliver’ın. İşte o serüvenlerden birinde yönünü şaşıran bir top Oliver’ı, tıpkı kendisi gibi bir nevi şahsına münhasırın, Olivia’nın hayatına sokuveriyor. O güne dek hiç aklına düşmeyen serüvenler de tam orada başlıyor. Asla değişmeden ve mutlulukla çoğalarak…

Kendisine benzeyeni görmemekte ısrarcı Oliver ve Olivia
Kendisine benzeyeni görmemekte ısrarcı Oliver ve Olivia

Oliver ile ilgili düşündüklerimi en kısa şekilde şöyle ifade edebilirim sanırım: Her sayfada ona bir kez daha sarılmak istedim. Nasıl zeki, nasıl cesur, nasıl nahif bir çocuk Oliver, anlatamam. Kumkurdu’na duyduğum bağlılık malum, Oliver’ı okuduğum ilk anda anladım ki, Zackarina’nın elinden tutacak o. Daha önceki yazılarda çok az arkadaşla temas edebildiğim bir çocukluk geçirdiğimden söz etmiştim, Oliver’da o benden hâli buldum; çok yakından, çok derinden. O vakitlerde de oyuncaklarımla yeni dünyalar kurar, ağaçlarla sohbet ederdim, yıllar geçti ben otuza merdiven dayadım şimdi kedime kitap okuyorum, solan çiçeğime güneş çizip tepesine tutuyorum. Çığlık çığlığa koşturarak, her anını arkadaşlarıyla, yakınlarıyla paylaşarak yaşayan bir çocuk olamadım, hiç de mutsuz değilim bu yüzden. Hayalin sınırsızlığıyla direnmenin çocukluğumun armağanı olduğunu düşünüyorum çünkü. Fazla hayalden, normal olmaya direnmekten; sınırlara, kurallara nanik yapmaktan kimseye zarar gelmez.

" Ve kimi zaman uçup uzaklara gitmek istiyordu."
” Ve kimi zaman uçup uzaklara gitmek istiyordu.”

Oliver’ı okuduktan sonra bir kez daha düşündüm ki, o çok şanslı bir çocuk çünkü hayalleriyle yaşayabilmesine imkân veren yetişkinler var etrafında. Ona ya da Olivia’ya benzeyen (ve ben ve benzerlerime) çocuklar soluğu pedagoglarda alıyor biliyorum çünkü hayal gücünü çerçevelemeyi marifet sanıyor yetişkin dünyası. ‘Normal’e hapsolmayan her şey tehlike barındırıyor o dünyada. Bana çocukken, en çok ergenken, sonra yetişkinken “Bi’ garip” dediler.  Geniş bir cadde bulduğumda uçak taklidi yapmaya başlamam, düşündüklerimi kendime saklamamı salık veren bakışlarına nanik yapmam garipliktir çünkü. Öyle sanırlar, onlar mutsuzluklarını da gerçekçi olmak sanıyorlar, varsın sansınlar. Hayal gücüyle yoldaşlık edendir asıl kazanan bence. İşte bu yüzden belki, Oliver albümümden kayan çocukluk fotoğrafım sanki.  Ama sadece bu benzeşmeden değil ona duyduğum sevgi, çocuk dünyasını bu kadar içeriden yazmak ciddi bir maharettir. İyi çocuk kitabı en başta hayal gücüne sınır çizmeyendir bana kalırsa, hayal gücüne sınır çizmeyen bir çocuğun hikâyesini bu kadar sınırsız çizmek ise sınırsızca övülür bu blogda.  Okuruna her sayfada sığışacak boş sandalye aratan çizimleri de müthiş bir uyumda hikâyeyle. İçime sinmeyen tek bir cümlesi, tek bir çizgisi yok bu kitabın. Başucunuzda yer açın bence, dönüp dönüp okuyacağınız eşsiz bir kitabınız olacak. Dikkatle bakın bir de, trendeki kaçak yolcuyu bulunca çok şaşıracaksınız!

" Kendini herkesten farklı hissetmiş olanlara" adamış yazarı Oliver'ı
” Kendini herkesten farklı hissetmiş olanlara” adamış yazarı Oliver’ı

Oliver, Birgitta Sif tarafından yazılıp resimlenmiş. Aslı Motchane tarafından çevrilmiş ve Kır Çiçeği Yayınları tarafından yayımlanıyor.

Bu videoda yaratıcısı Oliver’ı anlatıyor.

Albümden Kayan Fotoğraf: Oliver” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s