Yazı kategorisi: Genel

Kedili Kitaplar

Kedileri severim. Çocuk kitaplarını da. Kedili çocuk kitapları hele, nasıl severim! Elbet dedim, vardır benim gibi bir sürü dost, kedili kitaplar okuyup gülümseyerek uykuya dalan. Çoksunuz biliyorum ve işinizi kolaylaştıracak bir seçki hazırlamaktan dolayı da pek mutluyum. Bu Kitabı Çok Sevdim’in dev hizmeti Kedili Kitaplar karşınızda! Bol gülümseme, bol kuyruk, bol sevgi, bol mırlama, bol hayal, bol pati…

Pırtık Tekir
Pırtık Tekir

 

Pırtık Tekir, dostu Hüsnü ile sokak şarkıcılığı yapan bir kedinin öyküsü. Türlü aksilikler sonucunda dostunu kaybeden Pırtık, önce aşık olur sonra çok sevildiği ve eğlendiği bir eve kavuşur.  Ama dostunu hiç unutmaz. Hatta minik yavruları Afacan, Minnoş ve kendisinin minik bir kopyası olan Cimcir Tekir bile unutturamaz dostunun boşluğunu. Arar bulur sonunda Hüsnü’yü.  Bir tercih yapması gerekirken Cimcir çıkıverir ortaya…

Findus ve Pettson
Findus ve Pettson

Yaşlı Pettson’ın bir derdi var: Tavukları anlattıklarını dinlemiyor ama onun anlatacak çok şeyi var. Pettson’ın yalnızlığına üzülen komşusu elinde karton bir kutuyla çıkageliyor günün birinde. Bu yalnız adamın derdine derman olacak kutunun üzerinde şunlar yazmakta: Findus Yeşil Bezelye. Kim tahmin edebilirdi ki bu bezelyenin dünyayı tepe taklak edecek zeki mi zeki, meraklı mı meraklı,  geveze bir kedi olacağını?

 

martıya uçmayı öğreten kedi
martıya uçmayı öğreten kedi

Martıya Uçmayı Öğreten Kedi, insanoğlunun bencilliğine, hesapsızca tüketen sistemine rağmen var etmeye devam eden doğanın cevabıdır.Elbe Irmağı’nın Kuzey Denizi’ne kavuştuğu yerin üzerinde uçan bir martı sürüsü var. Az ötede de müthiş ringalar. Ve sürünün gümüşsü martısı Kengah karnını doyurmaya çalışırken uyarı çığlığını duymuyor maalesef. “Son uçuş”unun nihayete erdiği yer ise, keyfine düşkün, sevgiden yana şansı açık kedi Zorba’nın yaşadığı evin balkonu.Diyor ki Zorba’ya Kengah ‘a: Yumurtamı yeme, ona göz kulak ol ve ona uçmayı öğret. Kafası Kengah’a yardım çağırma planlarıyla dolu olduğundan hepsine söz deyiveriyor Zorba da. Martı yavrusuna uçmayı öğretecek! Söz!

 

üç kedi bir dilek
üç kedi bir dilek

Üç sevimli kedi Piti, Pati ve Pus yemeklerini bitirmiş, bol yıldızlı bir gecede gökyüzünü seyrediyorlar bir çatının tepesinde. Keyifleri yerinde yani. Ta ki bilmiş Pus yıldızlarla ilgili o malum efsaneden söz edene kadar. Diyor ki Pus “kayan bir yıldız görenin, gerçekleşirmiş dileği”. İşte o anda Piti’ye olanlar oluyor. Beklemeye başlıyor çatıda, gözleri gökyüzü dikili. Öyle ki uyku bile uyumuyor.

Kedilere bayılıyorum, Ursula K. Le Guin’e de öyle.  Kanatlı Kediler Masalı’nı dinlemem kaçınılmazdı yani.

kanatlı kediler masalı
kanatlı kediler masalı

Mülksüzler’le Yerdeniz’le aklımızı bir göklere bir yerlere çalan Le Guin enfes bir masal yazmış. Muazzam yaratıklar olan kedilere bir de kanat eklemiş ki,  yamaçlarında yaşamak için yanıp tutuşalım. Ursula K. Le Guin’i tanıyan herkes ondan minik kedinin yolda kötü köpekle karşılaştığı bir masal beklenmeyeceğini billir. Kanatlı Kediler Masalı’nı işittiğimde karşıma hayalgücünü  paslanmaktan kurtaracak bir hikaye çıkacağını biliyordum, hünerli dili aklıma ve yüreğime değecekti . Ama bu masal beklediğimden de güzel.

 

cici pisi tedi
cici pisi tedi

 

Tedi minik, özverili bir kedicik. Kardeşlerine bakmak için bir çikolata fabrikasında çalışıyor. Evet, fabrikada çalışıyor; elbise giyiyor, kardeşleriyle bahçeli bir evde oturuyor, bisiklet kullanıyor hatta rengarenk bir de tokası var başında. Bize benziyor yani biraz. Renkli Mutlu Uçurtma, gülümsenin arkadaşlarla kıymetlendiğini, hayatın paylaştıkça güzelleştiğini, kendinden olmayanı çemberden itemeyeceğini bilenlerin kitabı.

 

"Hey arkadaş,merhaba!"
“Hey arkadaş,merhaba!”

Kahramanımız şirin ve biraz dertli bir kedicik. Dertli çünkü rengi kara, dertli çünkü adı 13. Kimileri için yürüyen bir uğursuzluk yumağı o. Dertli çünkü insanlar akıllıca tek bir açıklama getiremedikleri batıl yargılara pek meraklı.Neyse ki 13 bunlara baş edecek kadar cesur, hayata dört elle sarılacak kadar inatçı. Dünyanın her yerinde sayılamayacak kadar çok 13 var. Sürekli haksızlığa uğrayan, kendini anlatmaya çalıştıkça susturulan. Çocuklar 13’ü severse eğer, tüm 13’ler de birbirlerini, kendisine biçilen role razı olmayıp dört elden sarılırlarsa hayata her şey bambaşka olur işte o zaman.

 

 

collageMiks, Maks ve Meks’in Öyküsü’ne başlarken; Miks ve Maks’ı yakından tanıdığından söz etmiş yazar, Miks oğlu Maks’ın çocukluğundan beri can dostu olan kedisiymiş,  onun “kedice sessizliğini seslendirme” yi istemiş. Yunan heykeli profiline sahip bu sıra dışı kediyle Maks birlikte büyümüş ve yıllar sonra yalnızca ikisine olan bir hayat kurmak üzere evden ayrılmışlar. İmkansızların sıcacık dostluklarını anlatan öykümüz de işte bu ayrılıkla başlamış.  Miks ve Meks’in tanışmalarından sonraki sohbetleri, Meks’in Miks’in gören gözü oluşu,  bol pekiştirmeli ve hayli abartılı fare ifadeleri… Dönüp dönüp yeniden okudum kitabı. Sepulveda’ da çocuklarla, hayvanlarla devinen bir dil var; bunu yaparken hiç zorlanmıyor gibi hissediyorum ben okurken; yazmaya başladığını ve akıp gittiğini hayal ediyorum kelimelerin.  Çocuktan, hayvandan, doğadan yana ayrıcalıklı, nadir bir dil onunki.

 

 

Yüz elli yıl önce ölmüş olan yazar Edgar Allan Poe şu anda nerelerdeydi? Şans kurabiyelerine fal yazan kimdi? Sevimsiz patron ‘Bay Şekspir’ de kimin nesiydi? Şebeke yerine şekerleme yazılan bir uyarı metni ne anlam ifade edebilir ki? Emily Dickonson, kuşaklar arası takıntılı kuantum fiziği profesörleri, yazarların birbirlerinin metinlerine atıfla atışmaları, alışveriş merkezinden yükselen çığlıklar, emniyet gücü madalyaları, ejderha gibi tıslayan kahve makineleri, Picasso, bitmek bilmeyen Kansas yolculuğu, Ortaçağ zindanlarını andıran derslikler, Newton, çocuksuz eğlence parkları, uçan maymun kostümleri, Hun İmparatoru Atilla… Dorothy Gale’nin Hakiki Evi’nin gerçek olması mümkün mü? İkizleri korumak için yollanan ikaz pusulaları kimden ve nereden geliyor; pusulalardaki yazım hataları işleri nasıl karıştırıyor? Mübarek kelimesini bu kadar sık kullanan adam kim? İkizlerin birbirlerinin akıllarını okuyabilmesi başlarına ne işler açacak? İkizlere göre Doktor Moriarty’e benzeyen Profesör Marvel neyin peşinde? Edgar Allan Poe’nun küçük-küçük-küçük yeğenlerinin en çılgın macerası can yoldaşları kedi Roderick Usher’i kurtarmak için başlıyor!

20170209_120937

Kedili Kitaplar” için 2 yorum

    1. Yorumunuz için çok teşekkürler. Kanatlı Kediler Masalı’nı da en kısa zamanda okumanızı salık veririm. Martıya Uçmayı Öğreten Kedi kadar keyifli bir kitaptır.
      Sevgiyle.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s