Yazı kategorisi: Okul Dönemi - 7+

Tüm Uğursuzlar Birleşin: Benim Adım 13

Yeni kahramanımız şirin ve biraz dertli bir kedicik. Dertli çünkü rengi kara, dertli çünkü adı 13. Kimileri için yürüyen bir uğursuzluk yumağı o. Dertli çünkü insanlar akıllıca tek bir açıklama getiremedikleri batıl yargılara pek meraklı. Neyse ki 13 bunlara baş edecek kadar cesur, hayata dört elle sarılacak kadar inatçı.

"Hey arkadaş,merhaba!"
“Hey arkadaş,merhaba!”

Karlı bir günde sığındığı bir merdiven altında doğurmuş annesi, onu ve bembeyaz beş kardeşini. Yedi çocuklu bir ailenin konuğu olduklarında da evdeki son çocuk olarak almış adını: 13. Katmerlenmiş insanların gözündeki uğursuzluğu. Aile başka bir şehre taşınınca da… Sonrası malum… Diğer kardeşlerine sevgiyle açılan kapılardan kovulmakla geçmiş ömrü. Çünkü insanlar hata yaptıklarını ya da istedikleri bir şeyin olamayabileceğini kabullenmekten aciz. Neden taşa takılıp düşmüş olsun ki? Bu sakarlığın müsebbibi olsa olsa kenarda duran şu kara kedi! Ya da sabahın köründe dikilmeseydi karşısına o kara yumak, nasıl da geçerdi o sınavı! Yok yere tartışmış olamazlar arkadaşlarıyla aralarından minik kara patiler geçtiyse eğer! Ama 13 yılmıyor, bu saçmalığa boyun eğmiyor, soruyor da soruyor:

“Çikolatayı neden seviyorlar öyleyse?

Kışın yakıp ısındıkları kömür, siyah değil mi?

Ya Ali’nin kara gözleri

Zeynep’in simsiyah saçları güzel değil mi?”

İnsanların kara kedilerden neden korktuğunun, neden düşmanca davrandıklarının elbette akla yatkın bir açıklaması yok. Tıpkı merdiven altından geçmeyi tercih etmeyişlerinin, kırık aynalara koca koca anlamlar yüklemekten çekinmeyişlerinin de açıklaması olmadığı gibi. Ne yazık ki ne 13 ne de diğer “uğursuzlar” sadece batıl yargılara sahip insanlardan şikayetçi değiller. Milyonlarca insan, kara beyaz ayırt etmeden tüm kedilere, tüm hayvanlara zarar vermekten geri durmuyor; kendilerine benzemeyen herkesten nefret ediyor, aksi giden her şeyden kendilerine benzemeyen “o uğursuzlar”ı sorumlu tutuyor. Ah insanlar akılları kullanmayı ne de kolay unutuyor! Ama dünyanın her yerinde sayılamayacak kadar çok 13 var. Sürekli haksızlığa uğrayan, kendini anlatmaya çalıştıkça susturulan. Çocuklar 13’ü severse eğer, tüm 13’ler de birbirlerini, kendisine biçilen role razı olmayıp dört elden sarılırlarsa hayata her şey bambaşka olur işte o zaman. Dünyayı en başta çocuklar ama illaki uğursuzlar güzelleştirir çünkü.

Benim Adım 13’ü elime aldığımda Masallar ve Toplumsal Cinsiyet kitabından tanıdığım Melek Özlem Sezer imzasını gördüm, bir de kedi kapakta, çok da düşünmeme gerek kalmadı açıkçası. Benim Adım 13’de, pek çok çocuk kitabını hayal kırıklığı ve kızgınlıkla kapatmama neden olan, toplumsal rol inşasına hizmet etmeye and içmiş bir hikayeyle karşılaşmayacağıma emindim, bu kitabın karşıma çıkmasına çok sevindim. Çocuk aklının batıl yargılarla zincirlenmesine dair söz söyleyen bir kitap okumamıştım daha önce, bu açından da sevinçliyim. Minicik bir kedinin insanların akılla yanıt veremedikleri davranışları yüzünden nasıl üzüldüğünü ama yılmayıp kendini anlatmaya devam edişini okuyun; bu davranışlara sahip tüm çocuk ve yetişkinlere de armağan edin bu kitabı, kendilerini sorgulamalarında faydalı olması umuduyla… Birkaç kedinin huzurla dolaşmasına, birkaç çocuğun batıl yargıların zincirinden kurtulmasına, birkaç insanların akla önem vermesine vesile olabiliriz. Benim Adım 13’le ilgili tek eleştirim resimlere dair. Resimleri biraz kimliksiz buldum açıkçası, hikayeye dahil edemedim bir türlü. Resimli bir çocuk kitabında bu bütünlüğün çok değerli olduğunu düşünüyorum, çok sevilen kitaplar da bu bütünlüğü yakalayanlardır genelde. Benim Adım 13, hikayesiyle bu sorunun üstesinden geliyor ama.

Benim Adım 13 Melek Özlem Sezer tarafından yazılıp, Afra Elif tarafından resimlenmiş. Evrensel Çocuk Kitaplığı tarafından yayınlanıyor.

Masallar diyarını bir de alt üst olarak olarak ziyaret etmek isteyen, toplumsal cinsiyet meselesine kafa yoran tüm yetişkinler Melek Özlem Sezer’in yine Evrensel Basım Yayın tarafından yayınlanan Masallar ve Toplumsal Cinsiyet kitabını okumayı sakın ertelemesin derim. Eşsiz bir kaynaktır.

Tüm Uğursuzlar Birleşin: Benim Adım 13” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s