Yazı kategorisi: Okul Öncesi - 5+

Sonsuz Mavilikte Sınırsız Düşler: Gökte Kuşlarla

Evde kiminle yaşıyorsun? Ailenle. Okula kiminle gidiyorsun? Arkadaşlarınla. Yolda yürürken de komşularını, tanıdıklarını görüyorsundur büyük ihtimalle. Sokakta kediler, köpekler. Gökte kuşlar. Hayli olağan bir düzen işte. Peki ya bazılarımız yeteneklerinin farkında değilse ve bu durum günlük yaşamı zora sokuyorsa?

Uçuçgil Ailesi için işler çok zor çünkü evleri tüylerle dolu. Kapıyı açık bulduğu an içeri giren çok meraklı davetsiz misafirleri var. Üstelik bu misafirler sakince oturmayı pek sevmediklerinden herhangi bir işe odaklanmak mümkün değil. Sürekli kıpır kıpırlar ama bir hayli de yavaşlar bu yüzden onlar etraftayken bir yere vaktinde yetişmenin imkanı yok. Kapıdan çıkıp bacadan girmeleri kimi zaman Uçuçgil Ailesi’ne imkan olarak dönse de genelde hayatları pek de kolay geçmiyor anlayacağınız. Ben neden mi bahsediyorum? Evet, en başta söylemem gerekeni unuttum. Kuşlar diyorum dostum, kuşlar yürüyordu. Bu hikaye başladığında henüz uçmayı bilmediklerinden tıngır mıngır yürüyüp, meraklı gözlerle etrafı süzmekle meşguldüler.Bu tükenmeyen kargaşaya bir çözüm bulmaya karar veren Uçuçgiller oturdular masanın başına, yazdılar çizdiler, takıp birleştirdiler ve işte asrın en büyük icadı karşılarındaydı. Ama bir noktayı atlamışlardı: Bu işte bir terslik vardı ve usulca yer değiştirmenin vakti gelmişti.

Gökte Kuşlarla, hayvanların düzenini bozmamak için çözüm üreten bir ailenin beklenmedik bir cesaret dalgası yaratmasının hikayesi. Kuşları doğalarına çağırırken evrimsel yolculuklarına da göz kırpıyor. Bolca tüy, bisiklet, meraklı göz, balonla bezeli bir sonsuz gök hikayesi bu. Ama dürüst olmak gerekirse, bir kırgınlıkla tamamladım kitabı. Keşke dedim, bugün de konuk olabilseler evlere biz de çözümler arasak. Göğü delen betonlarla karşılaşmasalar her kanat çırpışlarında, keşke yuva yapacak ağaç bulabilseler. İçinden hayvanlar geçen öyküleri “keşke” demeden okuyabileceğimiz günlerin umuduyla…Gökte Kuşlarla, John Yeoman tarafından yazılıp, Roald Dahl kitaplarına yaptığı çizimlerden tanıdığımız Quentin Blake tarafından resimlenmiş. Behlül Dündar tarafından çevrilen kitap Hep Kitap tarafından yayımlanıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s