Yazı kategorisi: Okul Dönemi - 9+

Bizim Kaldırımdan Ses Veren : Seto Bal

Bu, Deniz ile Seto’nun, Mavi ile Deniz’in, komşularını sevenlerin hikâyesidir. Bu hikâyede hayat, gökkuşağının altında keşfedilir ve kedilerin sınırlarına saygı duyulur. Bu hikâyenin kahramanları karşı kaldırımdan bakılıp gülünenlerdir biraz da.

Setrag namı diğer Seto, kehribar renkli bir kedi, bundandır ki Deniz, bazen adının sonuna bir de Bal ekler ona seslenirken. Seto Bal, Deniz’in dostu. Deniz, kabarık mavi saçlarıyla dünyayı merak eden bir çocuk. Hayat rehberi sıklıkla annesinin öğütleri ve Seto’nun sevgiye ve sınırlara dair öğrettikleri. Evinin dışına çok çıkmamıştır ama hoyratlığın, zorbalığın ne akıl sır ermez huylar olduğunu da bilir, cadıları sevmenin normal olduğuna da. Günün birinde tükenmeyen hayal gücünün – eh, biraz da pembe şekerlerin- peşinden yola düştü Deniz. Kucağında Seto Bal. Sınır bilmezlik Seto’yu kızdırdı, Deniz’i üzdü. Mavi’yle kesişti yolları. Mavi, tıpkı Deniz gibi, saçı başı huyu suyu yaşıtlarına benzemeyen; Shakespeare’in eserlerinden ağaca tırmanın sırlarına dek her şeyi bilen bir başka çocuk. Deniz ve Mavi, birlikte aradılar Seto’yu, birlikte buldular hayatın küçük sırlarını en çok kadınlardan öğrendiklerini, kedilerle ahbaplığın gereklerini, varlıklarını cinsiyet kimliğinden başka değerlerle kurabileceklerini, gökkuşağının altında her şeyin olabileceğini ve yiten komşuların bıraktığı derin izleri.Deniz dünyayla tanışma yolculuğuna kucağında Seto ile çıkmakla iyi mi etmişti? Ev halkı onları kim bilir nasıl merak etmişti? Mavi’nin bilmediği bir şey var mıydı ki? Kedileri gizlendikleri yerlerden çıkarmanın yolları neydi? Bu sorulara bir solukla yanıt arayacak okur. Seto Bal, toplumsal kabulün aracı her tür hoyratlığa karşı ses çıkaran bir kitap. Komşularımıza, Setrag’a selam, gökkuşağının altındaki mümkünlere davet. Duygusu, alışkanlıkları, sınırlarıyla hayvanların varlığına saygı. Seto Bal, parmakla gösterilip gülünenlerin ve buna anlam veremeyenlerin hikayesi. Evet dostum, biz ‘öteki’ler cadıları severiz, değil mi ki aynı rüzgar taşır fısıltımızı?Seto Bal, her aklıma düştüğünde, senden birine her söz edişimde –ki bu çok sık olacak-, hayatı bir kediyle paylaşmanın inceliklerini öğreten Kavuncan’ı anacağım, Kurtuluş’ta adımlayacağım hayalimde. Deniz ve Mavi bendensiniz, biziz.

Seto Bal, Tuğçe Tüfeng tarafından yazılmış, Ece Zeber tarafından resimlenmiş. Ve Nesin Yayınevi tarafından yayımlanıyor.

Bizim Kaldırımdan Ses Veren : Seto Bal” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s