Yazı kategorisi: Genel, Okul Öncesi - 5+

Vantrolog ile Ne Yapılabilir ki: Büyük Sözcük Fabrikası

Sözcüklerin fabrikada üretildiği bir ülke düşünün. Konuşabilmek için sözcükleri satın almalı ve yutmalısınız. Yeterince paranız varsa nazik sözcükler, söylevler satın alabilirsiniz dükkanlardan. Eğer sözcük satın almak için paranız yoksa eski sahiplerinin artık işlerine yaramayan sözcükleri çöplüklerden toplayabilir ya da ucuz sözcükler bulabilmek için ilkbaharı bekleyebilirsiniz. Ki buralardan edineceğiniz sözcükler “tavşan poposu”, “vantrolog” gibi işe yaramaz sözcükler olacak genellikle. Ha, bir de havada uçuşan sözcükleri filenizle yakalamaya çalışabilirsiniz…

Özgür de filesini sözcüklerin rüzgarına doğru sallayanlardan biri. Çünkü Cemile’ye aşık ama ona aşkını anlatabilecek sözcüklere sahip değil. Ve Cemile’ye olan hislerini koca koca harfler, uzun uzun cümlelerle anlatabilen; sözcüklerden yapılmış elbiseler giyebilecek kadar zengin olan Gürbüz var öte yanda. Özgür onun karşısında daha güçsüz, daha çaresiz hissediyor kendini. Tam pes etmek üzereyken de aşkını düşünüyor ve herhangi bir sözcüğe sahip olmadığı için ona gülümseyip duran Cemile’ye dönüp sıralayıveriyor elindekileri: “Kiraz! Toz! Sandalye!”. Özgür’ün ellerini göğsünde kavuşturup yolladığı sözcükler Cemile’nin yüreğine giriveriyor. Bu kadar değil. Özgür’ün elinde ‘büyük bir gün’ için sakladığı iki sözcüğü daha var! O iki sözcüğü bu kitabı sürekli kitaplıktan çıkarmak için bir çağrı olarak kabul ediyorum ben.Sahiplik ilişkisi, kıymet bilme, sözcüklerin değeri konularında parmak sallamadan çok önemli şeyler söylüyor Büyük Sözcük Fabrikası. “Gönlünüzden geleni cesurca söyleyin hele bir” diyor bence. “Zengin olanın kazanacağına inanmayın, güvenin kendinize”. “Sevgi sözcükleriniz ne olursa olsun, yürekten gelsin”… Sınıf farklarıyla ilgili küçük şeyler söylemeye de başlayabilir çocuklara. Zenginlerin dünyadaki her şeye sahip olabileceklerine dair bir inançları vardır ya, işte Gürbüz o inancın yürüyen küçük formu. “Seni seviyorum, biliyorum ki evleneceğiz” diyebilmesi bu yüzden. Gürbüz’lerden arta kalanla yaşayabilmek için çırpınıp duranların kabullenip susmasına alışılmış ya… Özgür öyle yapmadı işte, ne mutlu ona!
Ben öyküsünü çok çok seviyorum bu kitabın. Çizimleri de çok başarılı. Çocuk kitaplarında az karakter ve az renk kullanımına (bu kitaptaki kadar) nadir rastlıyorum. Renkler öyküyle paralel olarak değişiyor. Özgür ve Cemile aynı karedeyken açılan tonlar, Özgür çaresizlikle düşünürken kararıyor. Sonunda ‘konuşabildikleri’ anda da kırmızıya kesiyor sayfalar. Özetle ben çok seviyorum, siz de seversiniz umarım.Büyük Sözcük Fabrikası‘nın yazarı Agnes de Lestrade, çizeri Valeria Docampo. Aylak Kitap tarafından yayımlanan kitabın çevirisi Çağıl Öksüztepe’ye ait.

Vantrolog ile Ne Yapılabilir ki: Büyük Sözcük Fabrikası” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s