Yazı kategorisi: Okul Öncesi - 3+

Neşesini Aramaktan Vazgeçmeyenlere: Zeynep’in Oyuncakları

Bir süredir dert yumağı gibi yaşıyordum. Çok da dert edilmeyecek onlarca şeyi büyüttükçe büyütüyor, birazına de bizzat ellerimle çizdiğim kocaman bir çemberin içinde biteviye koşuyordum. Ne kitaplarım, ne mis gibi bahar kokusu, ne de kalk borusu öttüren güney güneşi; kocaman bir kahkaha atıp o çemberi kırmama yardım etmiyordu. Bahar beni uzun bisiklet turlarına, göl kenarı yürüyüşlerine, uçurtma şenliğine davet ediyor ama bu davetler beni hiç de heyecanlandırmıyordu. Neyi kaybettiğimi gayet iyi biliyordum ve nasıl bulacağımı da tahmin ediyordum. Tahminimde yanılmadığımda böylesi mutlu olduğum azdır. Haftabaşında minik patileriyle girdi hayatıma sevdiceğim. Kayıp neşemi de yanına katıp geldiğinden ismini tartışmaya çok gerek kalmadı. Bu haftaki kitabımızı onunla birlikte seçtik, ama o yazıyı bekleyemeden uyuyakaldı.

Önce unuttuğu şekerleri sonra dinozorları...
Önce unuttuğu şekerleri sonra dinozorları…

Zeynep al yanaklı, neşeli mi neşeli bir kız çocuğu. Sabahları sevinciyle dalga dalga sarıyor evini; köpeği, kedisi, kanaryası da katılıyor ona. Ama o sabah, neşesini kaçıran küçük bir derdi var, okuldaki oyuna ilginç bir oyuncak götürmesi gerekiyor ve Zeynep’in aklına maalesef hiçbir şey gelmiyor. Bu durum fazlasıyla keyfini kaçırıyor, sevinçle ışıldayan yüzü asılıyor. Anne ve babası kaybolan neşesinin çok uzağa gidemeyeceğini, ararsa bulabileceğini söylüyor ona. Zeynep’in neşesini arama yolculuğu kahvaltı masasından ayrılmasıyla başlıyor ve sırayla merdiven altı dolabı, köpeğinin sepeti, yatağının altı ve bahçe duraklarına uğrayarak sürüyor. Kaybettiği eldivenlerini, köpeğinin oyuncak kemiklerini, eski şekerlerini, saç fırçasını, kitaplarını, oyuncak dinozorlarını ve daha neleri neler, buluyor aradıkça. Bir tek neşesi yok görünürde. Ama aramaya devam ediyor Zeynep. “Neşeee!” sesi bahçede yankılanırken filizlenen çiçek soğanları, eskimiş bisiklet zilleri ve boş bir kutu çıkıyor karşısına. Boş dediğime bakmayın; içine uykucu bir kırkayak, oyuncak dinozorlar ve şekerler konunca Zeynep’in neşesini taşımak için biçilmiş kaftana dönüşüyor bu kutu. Yerine gelen neşesiyle Zeynep ve annesi okul yoluna koyuluyor. Arkadaşlarıyla birlikte oyun başlayınca kutunun içinden fırlayan hazinesini gören Zeynep öylesine seviniyor ki, tüm arkadaşlarını sarıyor gülümsemesi. O günden sonra yüzü asılan tüm arkadaşları Zeynep’in peşine düşüp, “neşee!” yi arama yolculuğuna çıkıyor.

"Neşeee!"
“Neşeee!”

Zeynep’in Oyuncakları, herşeyden önce keyifli bir oyuna dönüştürülebilecek okuma imkanı sağlıyor okuruna.Yüzü asılan, keyfi kaçan miniklerin neşesini yerşne getirmek için raftan çıkarıp, gülümsemesini çok da uzakta aramaması gerektiğini anlatabilirsiniz ona. Odasında ya da ilgisini çekebilecek hazinelerin olduğu yerlerde yolculuk yapabilirsiniz. Eski çoraplarını bulabilir, bahçede yeni açan bir çiççeği koklayabilir, kar tanelerini yakalamaya çalışabilirsiniz. Mevsim ya da şartlar ne olursa olsun, bir çocuğun kaybolan neşesini yerine getirmek için zorlu ama keyifli bir sohbete kapı aralamak mümkün. Bizim için sıradanlaşan ve tadını çıkarmayı ötelediğimiz pek çok güzellik onun için yepyeni bir heyecan ve gülümseme nedeni. Kaybolan neşe, tıpkı Zeynep’in ve benim hayatımda olduğu gibi hiç beklenmedik yerlerden çıkıveriyor, yeter ki aramaktan vazgeçmeyelim. Dünyayı kahkahayla döndürsek fena olmaz mı?

Zeynep’in Oyuncakları, Hiawyn Oram tarafından yazılmış ve Joanne Partis tarafından resimlenmiş. Çevirmeni Sevgi Atlıhan, yayıncısı ise İş Bankası Kültür Yayınları.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s