Yazı kategorisi: Okul Öncesi - 3+

Dikkat! Süper Kahraman Çıkabilir : Uçan Küvet

Siz evden çıkıp gittiğinizde ardınızda kalanların neler yaptığını merak ediyor musunuz? Koltukla sandalye kim daha rahat diye bir tartışıyor, çiçekler güneşle ahbaplık ediyor, çatal bıçaklar son besteleri üzerinde çalışıyor olabilir mi? Avizenin dans etmeyi bilmediğinden, masanın her daim üzgün bir kişiliğe sahip olmadığından kim emin olabilir? Hepsi, tamam da, ya oyuncaklarınız dara düşenlerin dostu süper kahramanlarsa? Davetsiz misafirlere karşı hazırlıklı olmak lazım bu durumda.

Gün başlayıp ahali evden ayrılınca süper kahramanlığa başlayan bir ördek, bir kaplumbağa ve bir kurbağanın hikayesi bu. Biri plastik, biri pelüş, diğerinin bir kurma yayı var sırtında. Mekanları bir telefon kulübesi değilse de en az onun kadar havalı bir küvet. Çağrılar geliyor onlara dünyanın dört bir yanından. Susuz kalanların, temizlenmeye ihtiyacı olanların, tutuşan ağaçların imdadına yetişiyorlar. Kah çiçekleri kurtarıyorlar, kah bir domuzcuğa banyo yaptırıyorlar.

20170222_115310

Mesafelere aldırmadan atlayıp küvetlerine, kimin nerede ihtiyacı varsa suya, onun yardımına koşuyorlar. Belki de uçuyorlar demeliyim, böylesi daha doğru. Neşeyle süzülüyorlar gökyüzünde. Derdi çeşit çeşit dostlarının teşekkürü de çeşit çeşit elbette. Birlikte eğlendikçe daha da mutlu oluyorlar. Ama her işin var bir çalışma saati, akşam olup ahali eve dönerken kahramanlar da biraz yorgun, bolca gururlu iniş yapıyorlar banyolarına. Ama, banyo saati gelen çocukları bekleyen bu sürpriz de ne?

collage-1

Uçan Küvet, hayal gücünün sınırsızlığına armağan kitaplardan. Evde yalnız kalan oyuncaklarının ne yaptığını kara kara düşünenler, onları bir de süper kahraman olarak düşleyip maceradan maceraya koşsunlar diye biçilmiş kaftan. Kim istemez oyuncaklarının peşi sıra, bir babunla ağaca tırmanıp, bir kanguru ile zıp zıp zıplamayı? Kitabı okuduktan sonra en sevilen oyuncakların o gün neler yaptığı üzerine sohbetler etmek, onlar için yeni maceralar düşlemek, bu maceralara uygun giysiler dekorlar oluşturmak kitapla ilgili çok keyifli etkinlik önerileri olabilir. Julia Donaldson’un Axel Scheffler ile birlikte çalıştığı kitapları çok sevdiğimi sıklıkla tekrarlıyorum fakat David Roberts’in resimlediği bu seri de o mükemmel uyumu yakalamış. Yine birlikte çalıştıkları ve Uçan Küvet’in bir sayfasından bize el sallayan Trol’den de yakın zamanda söz edeceğim.

collage-2

Uçan Küvet Julia Donaldson tarafından yazılıp, David Roberts tarafından resimlenmiş, Derin Erkan’ın çevirdiği kitap 1001 Çiçek Kitaplar tarafından yayınlanıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s