Yazı kategorisi: Okul Öncesi - 3+

Terlikçiler ve Perdeciler: Senin Gibi Olmak İstiyorum!

Bir kediyle aynı evi paylaştıktan ona benzemek istemeyen yoktur sanırım. Bu kadar başı buyruk, bu kadar mağrur, bu kadar kusursuz olmayı kim istemez? Kendi kurallarını koyarken başkalarının kurallarını itina ile yıkan, her daim sürprizlerle dolu sevgi yumakları onlar. O size uymaz, siz ona uyum sağlamak için çabalarsınız. Bilirsiniz işte kediler benzersizdir ve onlara öykünmemek güçtür.

İşte tam da benim gibi düşünen bir köpek,  ev arkadaşı olan kediye benzemeye karar verirse ne olur? Övülmeyi ve kural koymayı pek seven kedinin gururu okşanır, orası kesin. Peki sonra? Uykusundan tuvaletine dek bütün alışkanlıklarını değiştirmesi gerektiğini öğrenir kediden. Kedi anlatır, köpek dinler; söylenenleri dener, denedikçe afallar.  Yediği içtiği, koşup eğlendiği, durup dinlendiği her şey baştan yazılacaktır. Kedi anlatır, köpek dinler.  Yukarılar aşağılar, oradan buradan bakmalar, şurada uyuyup burada saklanmalar. Kedi anlatır, köpek dinler. Başkası olmayı pek kolay sanan köpek yeni hayatına uyum sağlayabilecek midir?

Kedilere öykünmemek çok zor dedim biliyorum ama başkası olmak kolay mı sanki? Herkes başkasının hayatını daha kolay, daha eğlenceli sanıyor kendisininkinden. Benim o olmak istediğim de bir başkası olmak istiyor elbette. Kimse yerinden memnun değil galiba. Sebebi merak mı, sıkılmak mı, özenmek mi bilemiyorum; bunlar burada çözemeyeceğimiz kadar büyük meseleler galiba. Öyleyse biz köpeğin kedi olma macerasının tadını çıkaralım. Senin Gibi Olmak İstiyorum! başkası olmanın zorluklarını,  kedi ve köpeklerin günlük davranışlarına ve evdeki nesnelere odaklanarak anlatıyor. Figür boyutları, renk seçimleri ve kısa cümleleri ile 2-3 yaş grubunun çok seveceği bir kitap. Hangi hayvanın hangi özelliklere sahip olduğu üzerine konuşmak, onların sevdikleri nesne ve mekanları evinizde aramak ve en önemlisi başkası olmayı kedi ya da köpeklerin hareketleri taklit ederek deneyimlemek okumayı daha keyifli hale getirebilecek öneriler.

Senin Gibi Olmak İstiyorum! Marisa Vestita tarafından yazılıp resimlenmiş. Müge Çevikoğlu’nun çevirdiği kitap Binbir Çiçek Kitaplar tarafından yayınlanıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s