Yazı kategorisi: Okul Öncesi - 3+

Tacı Ananastan Bir Oyunbozan: Maymun Kral

Kıskançlık, kör inat gibi makbul sayılanlar dışında, olumsuz özelliklerini göğsünü gere gere kabul eden insan pek azdır. Kimse “çok çalışkanım” der gibi övünçle, “ben tam bir oyunbozanım” demez örneğin. Çünkü oyunu bozmak zamana yayılmadan, başka bir etkileşime ihtiyaç duymadan, tam da o anda, başkalarına değmektir. Fazladan sorumluluk demektir, fazladan üzüntü.

Bir ağacın tepesine tünetip düşündürür kara kara. Muni’ye öyle yapmış yani. Önceki oyunda bir oyunbozanlık yapınca arkadaşlarının arasına dönememiş hemen. Onlarsız her şey pek tatsızmış. Ta ki, arkadaşlarının yeni oyun hakkındaki sohbetlerini işitene dek. Minik oyunbozanın tek yapması gereken bir yabancı olduğuna ikna etmekmiş arkadaşlarını. Biliyormuş bu oyunda ormana adım atan ilk yabancının kral olacağını. Sonra gelmiş yelpazeler, gitmiş meyveler. Emirler ve hep daha fazlasını istemeler. Muni yine yapmış yapacağını, bozmuş yeni oyunu. Mızıkçı kralın foyası meydana çıkacak mı? Arkadaşları yeni oyunlar kuracak mı? Muni hükmetmenin büyüsünden daha keyifli şeyler olduğunu öğrenecek mi?

 

Maymun Kral, griliğin öyküsü. ‘Bizden’, ‘bize dair’ olanı mutlak iyi ve mutlak kötünün çatışması üzerinden anlatmak yerine bakışlarımızı adımlarımıza kaydırmamızı öğütlüyor. Oyunu bozabilir ya da işimize geldiği gibi kurabiliriz; arkadaşlığı hiçbir şeye değişmezken bir başına iktidar olmanın hazzına kapılabiliriz. Paylaşırken nasıl mutluyuz ve emrederken nasıl mağrur. Yalnızlığı pek sevmiyoruz. Güç bir oyunken bile nasıl da tatlı, kanmaya dünden razıyız. Çünkü buyuz, bazısını reddetmeye çalışıp bazısını kucakladığımız tüm duygular bizden. Ve bunu bir maymun, orman, zürafa, fil, timsah ve gölle; okura bir ağaç dalının ucuyla dokunurcasına anlatmak hiç de kolay değil. Maymun Kral, bilmenin ders almak demek olmadığını haykıran kitaplardan.

Sara Şahinkanat’ın yazdığı Maymun Kral’ın öyküsü ve resimleri Feridun Oral’ ait. Kitap, Yapı Kredi Yayınları tarafından yayınlanmakta.

Tacı Ananastan Bir Oyunbozan: Maymun Kral” için 4 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s