Yazı kategorisi: Okul Dönemi - 7+

Dedektif Dost : Karışan Köpekler Vakası

Evlat edindiğini düşündüğü insanı ortadan kaybolunca kendisini bir barınakta ve ardından yeni insanlarının evinde bulan dedektif ruhlu köpek Dost – Kral’ın yeni macerasına hoşgeldiniz! Yediği her yiyeceği çok seven tüylü dedektifi en son bir havaalanında, yola hangi insanıyla devam edeceğini düşünürken bırakmıştık.

Eski adıyla Kral yeni adıyla Dost’un karakterini ve önceki macerasının detaylarını öğrenmek isteyenler serinin ilk kitabı olan Kayıp Çocuk Vakası hakkındaki yazıya göz atabilirler. Tüylü dost hâlâ aniden ortadan kaybolan eski insanlarına ne olduğunu düşünüp duruyor ama çok sevmeye başladığı yeni insanlarının evi, eskilerinin evinin çok yakınında olduğu için gizemi çözmesi kolay olacak gibi. Hâlâ yediği her şey en sevdiği yiyecek, o an yaptığı her şey en sevdiği aktivite. Yeni insanları Connor ve Anne ile gittiği itaat okulunda eğitilenlerin aslında insanlar olduğuna emin, her konuda olduğu gibi bence bu konuda da çok haklı. İşte, çözmesi gereken yeni vaka da bu okulda buluyor onu. Okuldaki köpeklerden biri olan Süslü parkta kendisine tıpatıp benzeyen Kurabiye ile karıştırılmış olduğu için çok üzgün.  İtaat okulundaki tüm köpekleri şaşkına çeviren bir karıştırılma bu çünkü Süslü’nün insanı Kurabiye ile Süslü’nün yer değiştirmesini sağlayıp ardına bakmadan uzaklaşmış parktan. Bir köpeği kaçırırken onu seven diğer köpeğin ise kalbini kırmış yani. Elbette tüylü dedektif Dost’un bu insana dersini verirken, kendi hayatını da yoluna sokacak bir planı var. Çünkü Dost kimse üzülsün istemez, daha fazla eğlenmek için köpek kaçıran insanlar hariç tabi.

Kurabiye’yi Süslü’nün insanından kurtarma macerası, görüntüsü ile adı arasında tam bir zıtlık olan Farecik’in yardımıyla bir gece vakti başlıyor. Toprak kazmalar, adres sormalar, kanişler, peşine düşülecek yeni ipuçları, beyzbol sopaları, yulaflı kurabiye kokuları ve biraz da aşk  ile sürüyor. Eski insanlarının durumu hakkında yeni bilgiler de edinen Dost’un başına neler gelecek? Hakkında kötü şeyler duyduğu köpek toplayıcılarının eline düşecek mi? Gün doğmadan Kurabiye’ye ulaşmanın bir yolu var mı? Ya Süslü’nün insanı Owen sandığı kadar kötü biri değilse? Neden uzaklarda yaşayan herkesin adı Nine? Bir saniye dostum, mikroçip de ne?

İlk kitap hakkındaki yorumlarım Karışan Köpekler Vakası için de geçerli. Hayvanı insanlaştırma yoluna sapmadan dillendirme çabası ile yine çok keyifli bir metin çıkmış ortaya. İpuçlarının peşinden gitmeyi seven, dikkatli, dedektifliğe meraklı okurların çok ilgisini çekeceğini düşünüyorum.  Serinin son kitabı olan Kayıp Aile Vakası ile ilgili yazı ise önümüzdeki günlerde Bu Kitabı Çok Sevdim’de yayınlanacak olan ‘dedektifli kitaplar’ arasında yer alacak.

Tüylü dedektif Kral- Dost’un maceraları Dori Hillestad Butler tarafından yazılıp Jeremy Tugeau tarafından resimleniyor. Seda Çıngay’ın çevirdiği seri Labirent Kitap tarafından yayımlanıyor.

İz sürmede mahir dostumuzun boyama sayfaları için  linke tıklayabilirsiniz.

Reklam

Dedektif Dost : Karışan Köpekler Vakası” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s