Yazı kategorisi: Genel, Okul Dönemi - 7+, Okul Dönemi - 9+

Bir Tutam Bulut: Tatil İçin Kitap Önerileri

Ağız dolusu gülmelerle dolu olmasını dilediğim tatil dönemi için bulutlara konuk olan kitaplardan oluşan kısa bir öneri listesi hazırladım. Kitaplar hakkında yazdıklarımı isimlerinin üzerindeki linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

Okul Dönemi 7+ kategorisinde biraz sanat tarihi, biraz gezi, bolca dedektiflik içeren kısa bir öneri listesi hazırladım.

Dünyaca ünlü bir tablonun naif hikayesi. Küçük Camille, “gökkuşağının bütün renklerinde resimler yapan” Vincent Van Gogh’un kendisini yardıma çağırdığını biliyor ama hangi konuda yardım etmesi gerektiğinden habersiz. Bay Vincent çalışırken sessizce oturması gerektiğini de biliyor ama renkler hakkındaki sorular aklını kurculayıp duruyor. Van Gogh’un atölyesine konuk olunabilecek bi öykü için; Vincent ve Camille.

Özgür, babasının gittiği ülkelerden gönderdiği mektuplardan birini açtığında bu kez özlemden fazlasını hissedeceğini bilmiyordu. Zarfa iliştirilmiş kartpostalda ressamı Velasquez olan bir resim vardı. Babası resmin ortasındaki küçük kızın; İspanya prensesi Margarita- Teresa’nın hikayesinden söz etmeyi ihmal etmemişse de Özgür’ün kafasını kurcalayan sorular bitmek bilmiyordu. Ta ki, “ İnsan hayal kurarken özgür olmalı. Yoksa hayaller insana küser” diyen Azteklerin sanat tanrısı Hoşipili evine konuk olana dek. Sanat tarihinde keyifli bir yolculuk için; Tablodaki Prenses.

Kitabın geçtiği mekanlarda gezintiye çıkmak, şehri tanımak isteyenler için;

İstanbul’daki kültürleri ve tarihi eserleri tanımaya meraklı Bilgi Avcıları grubunun üyesi Sinan ve köpeği Gezgin’in gizli görevler ve şifrelerle dolu heyecanlı hayatına konuk olmak isteyenlere; Beyoğlu Macerası. Sinan’ın elinde bir harita ve bolca şifre, peşindeyse atlatmak zorunda olduğu Şifre Korsanları var.

Sinan ve Gezgin Çiçek Pasajı'nda

5 Çocuk 5 İstanbul’da yüzyıllar boyunca kültürler, imparatorluklar, hikayeler, insanlar biriktirmiş kadim şehrin farklı dönemlerinde yaşamış beş çocukla tanışma fırsatı var: Turuncu Saçlı Mert, Kırmızı Fesli Hamdi, Mor Aynalı Helen, Mavi Para Keseli Milya ve Kemik Tokalı Kız. Yazının sonunda kent mirasını kavramaya dair birkaç küçük öneri de var.

İnsanları evlat edinen dedektif ruhlu bir köpeğin barınakta başlayıp şehrin diğer ucuna uzanan üç macerası için;  Kayıp Çocuk Vakası, Karışan Köpekler Vakası, Kayıp Aile Vakası. Eski adıyla Kral, yeni adıyla Dost, hayli dikkatli, özenli, parçaları birleştirmede mahir bir köpek. Aileler ve evler karıştıkça karışıyor, işin içine başka köpekler, okullar, sokaklar, gizemli adamlar ve takip edilmesi gereken bolca nefis koku karışıyor.

Yarıyıl tatilinde sakince oturup karı izlemek yerine bir dedektiflik bürosu kuran iki kafadarın bodrum katından gazete sayfalarına uzanan macerası için; Lasse ve Maja Dedektiflik Bürosu -Elmasın Gizemi. Kayıp kedileri bulmayı beklerken şehrin en zengin adamının kapılarını çalmasıyla elmaslarla dolu bir maceraya atılan Lasse ve Maja’nın başka maceraları da var.

Okul dönemi 9+ için hayata dair küçük sırlar fısıldayan birkaç öneri;

Miguel, dünyanın herhangi bir ülkesinde yaşayan herhangi bir çocuktur. Dilediğince yaşamaya, isteğini anında edinmeye alışmış ve bu yüzdendir ki daha iyi bir hayatı düşlemek aklının ucundan geçirmemiştir. Şaşmaz bir düzende işleyen hayatına, hem de hiç beklemediği bir yerde ve zamanda, bir konuk girer ve bir şiir okur. Evet yalnızca bir şiir hayatını baştan aşağı değiştirir Miguel’in.  Bakmakla görmenin, aşina olmakla bilmenin farkını parmak sallamadan fısıldamanın bir yolu varmış meğer. Biraz fantastik, mükemmel bir ilk gençlik hikayesi için; Miguel.

Zackarina küçük ve  yalnız bir kız. Çevresinde vakit geçirebileceği bir yaşıtı yok  ama doğayla arkadaşlık etmede maharetli.  Zackarina tüm yaşıtları gibi her şeyi merak ediyor,  yetişkinlerin hayatları ve kuralları ona çok sıkıcı geliyor. Eğlenceli şeylerle vakit geçirmek yerine sıkıcı işlerle uğraşan babasından uzaklaşmak için gittiği sahilde Kumkurdu’yla tanışıyor.  Dünyadaki bütün soruların cevapları bedeni altın gibi parlayan Kumkurdu’nda. O, bildiği her şeyi kumdan kaleler yaparken, sonbahar yapraklarını eşelerken ya da yüzerken paylaşacak kadar bilge. Biricik hayal yoldaşım, başucu kitabım Kumkurdu.

Ölü dillerden, roketlere; sinekkuşlarının mikrobiyolojisinden, okul servisinin GPS programını değiştirmeye değin her konuda bilgi sahibi olan, ünlü yazar Edgar Allan Poe’nun küçük-küçük-küçük yeğenleri Edgar ve Allan’ın zeki kedileri Roderick Usher ile birlikte maceradan maceraya koştukları bir öneri. Poe’nun korku/gizem hikayelerine, şiirlerine atıfla ilerleyen; gizemli mektupların, DNA testlerinin, çılgın koşuşturmaların, edebiyat tarihinden referansların eksilmediği bir kitap:  Edgar ve Allen Poe’nun Gizemli Serüvenleri.

Darlar Kenti Şiba’da insanlar, göğe yaklaşan ince uzun binaların daracık pencerelerinden izliyor dünyayı. Şiba Kenti, kurallar ve tükenmez yasaklardan inşa edilmiş upuzun bir anıt sanki. Lata ise herkesin hep güldüğü çok güldüğü, bol bol yemek yediği, amaçsızca gezindiği, dilediğince uyuduğu, yüzdüğü, özgürce keyif çatılan bir kent. Darlar’ın kenti Şiba’dan Dara ve Genişler’in kenti Lata’dan Şlopgen, surların ardını merak eden iki cesur çocuk. Kentleri ayıran sınırlar, bir yasaklar kitabı, şaşmış zaman kavramı ve fanusla kaplı nehirden çıan bir cam kurbağası! Hayalgücüne armağan bir kitap; LataŞiba.

Erkek ve kız sayısının eşit şekilde dağıldığı bir sınıf. Erkek ve kız işlerinin kesin çizgilerle ayrıldığı listeler. Erkeklerin kızlara, kızların erkeklere karşı kıyasıya rekabet içinde olduğu yarışmalar, kazananın ele geçirdiği oyun parkları. Her şeyiyle bambaşka olan Zoe, önce sınıf mevcudundaki cinsiyet dağılımını ardından tüm ezberleri değiştirmeye geliyor. Gökten inercesine, aniden ve derinden. Ancak oyun parkının başına gelenlerden sonrası bolca Star Wars, alçılar, delil poşetleri, bükülen teller, şüpheli listeleri, ayaklar izleri, grafikler, motosikletlerle dolu keyifli bir maceraya kapı aralıyor. Cinsiyetçi önyargıların tavanda olduğu bir dönem için harika bir öykü , “gerçek” bir kimlik edinmek uğruna hem kendini hem çevresindekileri kırıp dökenlere bir sorgulama fırsatı; Erkekler Kızlara Karşı.

Kapak Görseli: @carosurreal

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s