Yazı kategorisi: Okul Öncesi - 5+, Okul Dönemi - 7+

Gökkuşağının Çağrıcısı Olanlar: Vincent ve Camille

Sarının, turuncunun her bir tonunun dans ettiği bir manzarada, mavinin her tonunu kuşanmış bir adam ile yeşiller içinde bir kadın duruyor. Ortalarında da maviyi ve yeşili çok seven bir oğlan; Bay Vincent’a yardıma gitmek için hazırlanan Camille.

Çok sevdiği insanlar var Camille’in. Görmek istediği, merak ettiği şeyler. Hiç hoşlanmayıp uzaklaşmak istedikleri de elbette. Sizin, benim gibi biri yani. Onu bizlerden ayıransa renklerle kurduğu ilişki ve “gökkuşağının bütün renklerinde resimler yapan” Vincent Van Gogh’un konuğu olması. Camille, ressamın onu yardıma çağırdığını biliyor ama hangi konuda yardım etmesi gerektiğinden habersiz. Bay Vincent çalışırken sessizce oturması gerektiğini de biliyor ama renkler hakkındaki sorular aklını kurculayıp duruyor. Öğreniyor ki Bay Vincent güneşin, tahıl tarlalarının, ayçiçeklerinin, sonbahar yapraklarının rengini;  sarıyı çok seviyor. Camille ise çimenlerin, kurbağaların rengi yeşili, sonra gökyüzünün ve gözlerinin rengi maviyi; çileklerin, güllerin rengi kırmızıyı da tabi. Aslında bu minik oğlan tüm renkleri çok seviyor.

Van Gogh’un hayatından bir döneme tanıklık eden Vincent ve Camille, ressamın 1888’de Fransa’da yaptığı Camille Roulin portresinin hikâyesine odaklanıyor. Yeşil ceketi, mavi şapkası ve masmavi gözleri ile tablodan sıyrılan Camille’i tarlalarda koşturuyor, doğayla bütünleşmenin, renklerin büyüleciliğinin çağrıcısı yapıyor. Camille’in portresi ve Van Gogh’un diğer yapıtlarını incelemek, renklerin peşinde doğa gezintilerine çıkmak ve kendi tablolarınızı yapmaya çalışmak keyifli zaman geçirmeniz için öneriler olabilir.

Vincent ve Camille, René Van Blerk tarafından yazılıp, Wouter Tulp tarafından resimlenmiş; Lale Çalışkan Şimşek’in çevirdiği kitap Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanıyor.

Reklam

Gökkuşağının Çağrıcısı Olanlar: Vincent ve Camille” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s