Yazı kategorisi: Okul Dönemi - 9+

Yerden Yüksekte Seksek: Julio Cortazar

Cortazar Seksek’in, Takipçi’nin, Sınav’ın ve daha nice öykünün; başka diyarların yazarı. Hem hayalgücünün göğünden seslenir hem de bunu bizim dünyalarımızın küçük yaşanmışlıklarından uzaklaşmadan yapar. Bambaşka bir alemin kalemidir, bu yüzden kedilerin başka dünyalardan çağrılar taşıyan birer telefon olduğunu düşünmesine şaşmamalı ya da çaydanlık kılıfından boynuzu olan bir karakter yaratmasına.

Biraz hüzünlü ama bolca kitaplı bir çocukluğun armağınıdır ona gözlem yeteneği ve düş gücü. Okur, yazar, hayal kurar; her gün yapıp durduklarımızda başka başka anlamlar arar, hep gördüklerimize bambaşka yerlerden bakar. Merdiven çıkmak için bile açıklayıcı bilgiler vardır ceplerinde. Arjantin’in çocuğudur ama Paris’i de iyi bilir. Sonra, politikanın “halktan yana olunca kötü olmadığını” kavradığı özgür kentleri. Adımlar, kavrar, yazar;  bildiklerini yeniden öğrenmede de mahirdir. Varlığını hayal etmekte zorlandığımız onlarca canlıyı her ayrıntısı ile tarifleyecek denli uçsuz bir hayalgücü, özgür bir yazını vardır onun.

Başka biridir evet; büyük bir yazardır ama o çok bilinenlerden değil. Kendi hikayesinin kahramanıdır, başkalarının değil. Adlı adınca bir anti-kahraman aslında. Kalıplardan, ideal kurgulardan uzakta; hayli insan ve bir o kadar da insandan uzakta. Cortazar’ın yaşamına konuk olmak, Mancuspia, Casoar, Axolotl, Yıldız Temizlikçileri gibi pek çok karakteri ile tanışmak, metinlerinden parçalar okumak, Seksek’in yazım öyküsünü öğrenmek, haritayı Cortazar’la adımlamak ve yeni özgür ülkeler tanımak için Kızlar ve Oğlanlar için Julio Cortazar’ın sayfalarını çevirmek yeterli. Kendi karakterini yaratmanın adımlarından kolektif bir seksek kurgusuna farklı etkinlik ve oyun alternatiflerinin de yer aldığı kitap, söz ettiği kavramları küçük dipnotlarla açıklamayı da ihmal etmiyor. Sayfalarda anti-prenseslerden izler aramak da cabası.

Kızlar ve Oğlanlar için Julio Cortazar kitabı, anti-prensesler Frida ve bizim topraklardan Türkan’ın yol arkadaşı. Bu iki kitap hakkındaki yazılarda serinin yazım amacından ve ne büyük bir boşluğu nasıl mükemmel bir şekilde doldurduğundan söz etmiştim. Yaşasın bizler gibi gerçek ve normal hayatlar sürenler, kalıpları yıkanlar; anti-prensesler ve anti-kahramanlar ve onların öykülerini duyuran kitaplar.

Julio Cortazar, Nadia Fink tarafından yazılıp Pitu Saa tarafından resimlenmiş, Nergis Turan’ın çevirdiği kitap NotaBene tarafından yayınlanıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s