Yazı kategorisi: Okul Dönemi - 9+

Bayraklaşan Beden: Frida Kahlo

Bugünkü kitap, toplumsal cinsiyet meselesine dair sıkça sorduğumuz soruları kendine şiar edinmiş AntiPrenses Dizisi’nden. “Neden hep bize “önemli” kadınlar ve adamlarla ilgili hikayeler anlatırlar? Oynamak için sokağa çıkmayan, kirlenmeyen, güzel kıyafetli prensesleri? Ya da bize çoook uzak olan süper güçlü kahramanları?” diye sorarak ve bu imgeleri reddettiğini açıklayarak başlıyor söze, “Kızlar ve oğlanlar için Frida Kahlo”.

Yaşadığı zamanda ülkesi Meksika’da erkeklerin okumasına önem verildiğinden okula giden 2000 erkek çocuğu arasındaki çok az sayıdaki kızdan biriydi Frida. Erkeklere her alanda olduğu gibi eğitimde de kız çocuklarından daha fazla imkan tanınması bizler için de hayli bildik bir tablo. Resme dair pek çok şeyi babasının üretim süreçlerinde onun etrafında olarak kavramıştı. Hayatına etki edecek bir engele sahipti. Fakat asla azla yetinmedi, kendisine sunulan dünyaya hapsolmadı. Asi ve yetenekli bir kız çocuğuydu. Sonrasında yaşadığı travmatik kaza süreci sanatsal üretimi için yeni kapılar araladı ona. Aşk neydi? Nasıl olmalıydı? Peki, evlilik? Sadakat dediğimiz nedir? İlişkinin sınırlarını kimler çizer? Frida’nın Diego ile birlikteliği de hayatının bütünündeki reddedişten izler taşıdı. “Normal” addedilene tahammülü yoktu Frida’nın, o kalıpları yıkandı çünkü. “Bedenini bir bayrak gibi taşıyan” Frida’nın hayatı, özellikle özgürlüğün peşindeki kadınlar açısından tanıdık , fakat çocuklar için pek alışılmadık bir figür. O saraylarda salınan bir prenses değil, kötülerin korkulu rüyası bir süper kahraman da değil. Ressam, başkalarının hakları ve eşit bir gelecek için mücadele eden bir devrimci, engellerin bedenini hapsetmesine izin vermeyen özgür bir kadın, aşka ve dünyaya kendi talepleriyle ses veren bir asi. Bunlar maalesef ki, çocukların hayatında yer bulabilen imgeler değil, hatta tastamam ideal dışı, “kötü” örnekler. Steril ve ezbere kalıplar içinde yetişen çocuklara dünyanın çağrısını duyurmanın zamanı gelmedi mi? Her tür eşitsizliğe meydan okuyabilme cesaretinden söz etmenin? Kendini inşanın ve engelleri yıkıp geçme cüretinin eşsizliğinden? O zaman, geldi de geçiyor bile!collage-frida1Frida’nın hayatındaki büyük kırılma noktalarını genç okurların anlayabileceği bir sadelikle ele alan kitapta, Meksika kültürü, devrim fikri, işçilerin eşitlik mücadelesi, sürrealizm akımı da kısa değinilerle yer almış. Frida’nın küçük köpeğinin meraklı soruları ile ilerleyen sayfalarda önemli resimlerinin hikayeleri ile Frida’nın fotoğrafları buluşmuş. Çizerin Frida’nın eserlerini yeniden yorumladığı kitabın sonunda, sürrealizm akımıyla çizim, süper kadavra oyunu gibi aktivite önerileri var.

collage-frida2

Frida Kahlo Kızlar ve Oğlanlar İçin Nadia Fink tarafından yazılıp, Pitu Saa tarafından resimlenmiş. Nergis Turan’ın çevirdiği kitap Nota Bene Yayınları tarafından yayınlanıyor.

 

Bayraklaşan Beden: Frida Kahlo” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s