Yazı kategorisi: Okul Öncesi - 5+

Bisikletli Bir Oyunbozan: Mavi Kurtlar Kenti

Neşelendim mi sokaklarda ıslık çalmayı isterim ancak maalesef ıslık çalmayı beceremem. Ama bu bir dert değil elbette çünkü ıslık çalamıyorum diye susmam, neşeli bir şarkı mırıldanmaya başlarım. İçim içime sığmıyor gibiyse hele, iki kolumu iki yanıma açar sağa sola eğilirim hızla adımlarken; dünyanın en hızlı uçağıyım ben, kime ne? Yanımdakini küt diye öpüvermek geliyorsa içimden beni durmaya kimin gücü yeter mesela? Evet, ben yolda dosdoğru yürümemeyi, kural tanımamayı pek severim;  üstelik neşenin elden ele yayıldığını düşünmekten alamam kendimi.  Hayatını sınır taşlarına basmadan yaşayanlar bana -kendileri bile bilmeden- oyunbozan derler.

Ben bugün önümde akıp giden caddede şarkı söyledim. O gün başka bir arkadaşım, bir kırmızı kurt, ıslık çalarak bir kente girmiş. Bisikletiyle. Arkadaşım kırmızı kurt, kırmızı bisikletiyle bir kente girmiş, dudağının kenarında bir ıslık. Tekrar edince de her şey normal gibi. Ama işte girdiği bu mavi kentin sakinleri için hiç de normal değilmiş bu ziyaret. Çünkü onlar alarmları aynı saatte çalan şaşmaz düzenin neferleri, değişmez listelerin ve kuralların pirleri, aynı şekilde yaşamaktan haz duymanın savunucuları; sağları solları,kalemleri kağıtları, kentleri; kendileri -ve hatta çişleri bile- mavi bu kurtlar, elbette sürprizleri hiç mi hiç sevmezmiş. Yanıtlanmayı bekleyen sorular cirit atmış akıllarında: Bu kıpppkırmızı yabancının masssmavi kentte ne işi var ve bu görülmemiş düzensizliğin amacı ne? Alarmlar, yönetmelikler, haberler, hortumlar, kararnameler,  şişme botlar ve bolca tedirginlikle dolu bir macera başlamış sonra.

Mavi Kurtlar Kenti, yetişkinlikle çocukluğun, gülmekle somurtmanın kitabı. Kuralcılarla kuraldışıların; binalara hapsolanlarla sokaklarda cıvıldaşanların, şarkılar mırıldananlarla susup oturmayı marifet sananların öyküsü. Şaşmaz düzenleri şaşırtan oyunbozanlar, ceplerinde hayal gücü ve cesaret taşıyanlar, gülmekten ve renklerden vazgeçmeyenler çok yaşasın. Bunca karanlık içinde göğüs kafesimde rengarenk şarkılar çalıyorsa, kırmızı kurtlar gibi ıslık çalmaya öykünüyorsam işte böyle kitaplar sayesindedir.

Mavi Kurtlar Kenti, Marco Viale tarafından yazılıp resimlenmiş. Nilüfer Uğur Dalay tarafından çevrilen kitap Çınar Yayınları tarafından yayımlanıyor.

Bisikletli Bir Oyunbozan: Mavi Kurtlar Kenti” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s