Yazı kategorisi: Okul Öncesi - 3+

Hüngür Hüngür Ağlayan, Sıkı Sıkı Sarılan Kahramanlar: Sert Çocuklar

Bu yılın “çocuk kitaplarında toplumsal cinsiyet dosyası”nın son konuğu hakkında düşünürken masama göz atıyorum. Erkeklikler, Erkeklik: İmkansız İktidar, Hegemonik Erkeklik… Gözüme ilk çarpan kitaplar bunlar, en üstte onlar var, en çok onları okumuş, onları hırpalamışım.

Daha önce söz etmiştim, lisansüstü eğitimime toplumsal cinsiyet çalışmaları alanında devam ediyorum ve erkeklik çalışıyorum. Önümüzdeki beş yılda da sabahtan akşama erkeklik hakkında konuşup, yazmaya devam edeceğim. Erkeklik kavramını düşündükçe, bolca kaygılanıyor nadiren de umutlanıyorum son günlerde. Bazen bildikleriniz, kafanızda dönen sorulara yanıt bulmaya yetmiyor çünkü. Bu konu hakkında okuduğum ilk metinler geliyor aklıma. Sürekli güçlü olma kaygısının, yenilmezliğinin altını çizme çabasının yıpratıcılığına değiniyorlardı. Erkeklik, duygudan arınmışlıkla inşa ediliyordu. Felsefe aklı eril olarak kurguluyor, sinema kahraman erkek mitleriyle dolup taşıyordu. Erkekler güçlü, erkekler mantıklı, erkekler direngen. Ağlamaz, dertlenmez, sevgisini hele, asla belli etmez. Ninnilerde kahraman asker, masallarda cesur şövalye. Yeni nesil resimli kitaplarda başarılı astronot, güçlü sporcu, kusursuz baba. Kadınlar her ne değilse, erkekler o. Ama o kadar da değil, kadınlara üstünlükten fazlası meselemiz. Erkekler arasında daha erkek, en erkek, gerçek erkek olmanın yolu da gücünü parlatmaktan, duygudan ne denli arındığını vurgulamaktan geçiyor. Evet, en sert olanın diğerlerine galip geleceği düşünülen; her toplumsal ilişkiye zarar veren bir yarış hali bu. Bu güç yarışını bozmaya, onun üzerine düşünüp reddetmeye katkı koyacak kitaplardan birinden, Sert Çocuklar’dan, söz edeceğim bugün. Bunca yazıp çizdiğimiz yetişkin dünyamıza kapağından ses veriyor bu kitap: Sert Çocuklar Onların da Duyguları Var.

Uçuşan pelerinleriyle süper kahramanlar, ringlerin yıldızı boksörler, gizemli figürleriyle ninjalar, hızıyla yarışılamaz araçlarıyla ralliciler, uzayı keşfe çıkmış astronotlar, korsanlar, şövalyeler… Geçmişten bugüne, masallardan filmlere karşımıza çıkan her ‘güçlü’ erkek temsili birer birer geçiyor sayfalardan. Ama alıştığımızın dışında konukluklar bunlar. Yüzlerde galibiyetin mağrur gülümsemesi yok. Okuruna kahramanlığı, ‘gerçek erkek’liği övmüyor bu temsiller. Adlı adınca mahzun ifadeleri. Düşüyor kalkıyorlar. Düşünüp ağlıyorlar. Dertlenip terliyorlar. Evet, yaşıyorlar! İnsana dair olanları reddetmiyorlar çünkü insanlar. Pelerinler örtemez bu gerçeği, kılıçlar gölgeleyemez. Düşünün bir, sırf erkek olarak doğduğunuz diye, duygudan arınmış olmanız mümkün mü? Biyolojik cinsiyetiniz açıklanırken ‘sert çocuk’ özelliğinin otomatik olarak yüklenmesi olası mı yani? Hayır, tıpkı kadınların her daim kırılgan olduğu yargısı gibi işliyor erkeklerin ağlamadığı kurgusu. Çünkü, toplumsal cinsiyet erkekliği böyle kodlar. Çünkü buna uygun temsiller görürüz her an her yerde. Çünkü temsil yaygınlaşıp doğru halini aldıkça günlük deneyimlerimiz buna uygun düzenlenir. Ama elbette, bu şaşmaz sanılan doğrularla derdi olan, sınır taşlarına keyifle basan, kalıp yargıları ite ite ilerleyen insanlar da var. Ama yine elbette, şiddeti hayatından uzak tutan, dilediğinde ağlayıp dileğinde gülen, istediği gibi giyinen, herkese saygı duyan ve özgürlüğü herkes için talep eden erkeklerin sayısı hala çok az. En başa saralım o yüzden bu hikayeyi. En başa; ninnilere, masallara. Kim olduğumuzu öğrendiğimiz zamanlara. Etrafımızdaki her bir çocuğa asıl cesaretin sınır taşlarına basmakta olduğundan söz edelim mesela. Kahramanlığın kendin olabilmekte, ağız dolusu gülebilmekte olduğundan. Duygulardan söz edelim, hissedebilmenin sonsuz hazzından. Ağlayan korsanlarla, köşesinde kederlenen kovboylarla tanışalım. Sert Çocuklar’ı okurken, birbirimize sıkı sıkı sarılalım; sevginin bizi ne kadar güçlü kıldığından konuşalım mesela.

Sert Çocuklar Onların da Duyguları Var’ı, Keith Negley yazıp resimlemiş. Melisa Kesmez’in Türkçeleştirdiği kitap Nesin Yayınevi tarafından yayımlanıyor.

Hüngür Hüngür Ağlayan, Sıkı Sıkı Sarılan Kahramanlar: Sert Çocuklar” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s