Yazı kategorisi: Genel

Vapurun Peşinde, Söğüdün Dibinde: İda ve Mila

İda ve Mila, iki arkadaş. İda ve Mila, iki meraklı minik. Deniz kenarında, bahçelerde adımlıyorlar. Ağaçları, kuşları, dalgaları, bulutları tanıyorlar. Toprağı ve göğü de. Bildiklerini paylaşıp, bilmediklerini birlikte keşfediyorlar. Bugünün çocuklarının mahrumiyetine vurguyla, özlemle anılan çocukluğa dair ne varsa, İda ve Mila’nın ceplerinde.

İlk hikâyeleri Kuş Gibi’de, Mila ve hayaliyle tanışıyor İda. Hemen her çocuğun aklına düşen bir hayali var Mila’nın: Kuş olup uçmak. İda, bu hayale ortak olmanın sevinci içinde sordukça soruyor Mila’ya hangi kuş gibi uçmak istediğini. Bir hayalin peşinde geziniyor dört küçük ayak. Çiçeklere, vapurlara, ağaçlara, gökyüzüne bakıyorlar birlikte. Dokudan dokuya değiyor avuçları. Sayfalarda onlarla adımlayan okurlarıyla birlikte özellikleri ve yaşam alanlarını öğrendikleri kuşların konuğu oluyorlar. İda’nın sorularıyla beraber büyüyor şehirdeki gezintilerini. Serçe değil, martı değil, baykuş hiç değil, Mila hangi kuş gibi uçmak istiyor?

Zürafan Ne Sever?, İda ve Mila’nın ikinci hikâyesi. Mila’nın karnı çok ağrıyan zürafasının derdine çare arıyor bu kez iki arkadaş. Çocukluğunda yaprakları parçalayıp yemek pişiren, minik taşlar üzerinde servis edip tadının güzelliğini çıkardığı coşkulu seslerle anlatmaya çalışanlara hayli tanıdık gelecektir İda ile Mila’nın arayışı. Hasta zürafayı iyileştirecek yaprağın peşinde parklarda, bahçelerde adımlıyorlar bu kez. Çınar yaprağında mı zürafanın ilacı yoksa kavakta mı? Köklere, yapraklara, toprağa dokunarak tanıyorlar ağaçları. İda’nın aklında benzer bir soru var yine. Dermanı çamda da değil söğütte de, öyleyse Mila’nın zürafasının ağrısını dindirecek yaprak nerede?

İda ve Mila, 2-4 yaş grubuna en çok vakit geçirdikleri mekânlardan, parklardan, bahçelerden sesleniyor. Her sayfada kanadı, gagasıyla yeni bir kuşu; yaprağı, çiçeğiyle yeni bir ağacı tanıyorlar. Fonda vapurları, martıları, bulutlarıyla İstanbul; çimenlerde koşturan köpekleri, toprağı eşeleyen karıncalarıyla doğa var. Damlarda kediler, ellerde oyuncaklar. Hikâyeler bu yaş grubunun tanıdığı canlılar ve nesneler eşliğinde başlıyor, yolculuk ilerledikçe birlikte keşfin heyecanı da artıyor. İda ve Mila’nın diyalogları kısacık ama hayvanlara, ağaçlara, oyunlara, birlikte vakit geçirmenin sırlarına, adım adım büyüyen arkadaşlık ve sınırsız hayallere dair sözleri çok uzun.

İda ve Mila Kuş Gibi ile İda ve Mila Zürafan Ne Sever?, Hafize Çınar Güner tarafından yazılıp, Müjde Başkale tarafından resimlenmiş ve Dinozor Çocuk tarafından yayımlanıyor. İkilinin maceraları İda ve Mila Ressam Kedi Üzüm ile devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s