Yazı kategorisi: Okul Öncesi - 5+

Büyük Denizlerde Bir Küçük Yıldız: Anne Ben Kimim?

Ben Kimim? Nereden geldim, yolculuğum nereye? Ne yapmayı severim, ne olmak isterim? Bu sorular ömrümüz boyunca kafamızın içinde dönüp duruyor. Asla tatmin edici bir yanıt bulamıyoruz. Bulsak hayli keyifsiz bir düşün dünyamız olurdu zaten. Yolculuğumuzun ilk adımlarında coşkuyla, merakla; sonraları özenmeyle, hayalle, ileriki yıllarda kaygıyla, çıkarla yanıtlıyoruz bu soruyu. Sonra gün geliyor bir yol ayrımı çıkıyor karşımıza. Bir kez daha soruyoruz, bu kez tecrübeyle: Ben Kimim? Ömrümüz boyunca inşa ederken, beğenmeyip bozarken, sıfırdan yeniden yaparken aklımızda bu soru. İyi ki!

Mimi derya denizler yüklü kocaman gözleri, bin bir soruyla dolu meraklı zihniyle tatlı mı tatlı küçük bir kız. Mimi mutlu, Mimi kendine dair meraklı. Yıllar boyu sorup duracağı bir sorunun cevabını aramak için yola ilk koyuluşu bu. Mimi soruyor türünün en eski sorularından birini. Soruyor, onca felsefi çabaya kaynaklık eden bir fikri. Aksinin yansıdığı her köşede zihninde o soru: Ben Kimim? Bir bıyık konduruverse en afilisinden minik suratına, oldu mu bir ressam? Yahut dizse karşısına tüm oyuncakları ve verse onlara bir konser, neden olmasın ki bir sanatçı? Kafasına oturtunca bir fincanı, bir fırıncı? Bir kimyager? Dev dallar arasında yolunu arayan bir kaşif? Ya da bir denizkızı? Hepsi olabilir Mimi. Hepsi Mimi olabilir bu kişilerin. Ve zaten hepsi zaten Mimi mi? Mimi’ nin aklı çok karışık haliyle, düşünmekten ve aramaktan kendini. Ara Mimi! İnsanın kendini araması en keyifli yolculuğu ne de olsa. Bu yolculuğun ilk durağında Mimi kim olduğuna karar verdi mi ve annesinin biricik kızına cevabı ne oldu? Tekrar tekrar okunacak bir resimli çocuk kitabıyla tanışmak isteyenler bu soruların yanıtını merak etmeye başlasınlar şimdi.collage-1

Mimi dünyanın en zor sorularından birini soruyor. Hala pek çok yetişkinin yanıt veremediği, geçiştirdiği ya da ezberledikleriyle kabullendiği bir soru bu.  Yaşı için bir hayli zorlu bir yolculuğun adımı olan bu soru, ebeveynleri için de doğru bakılması gereken bir ayna. Tıpkı ‘ben nasıl oldum?’ sorusu gibi. Büyümenin ilk adımlarından biri sayılabilecek varlık/benlik sorunsalına keyifli ve cesaret verici bir öyküyle yanıt vermek isteyenler için harika bir kitap Anne Ben Kimim? Çizimleri Mimi kadar meraklı bir kızın hayal gücünden almış sanki kaynağını. Masal ormanında kaybolan kaşif, musluklarda yüzen bir balık oluyor Mimi. Benim en sevdiğim resimli kitaplarım arasındaki yerini aldı bile. Kitapta bahsi geçen meslekler üzerine konuşmak hatta Mimi gibi canlandırmalar yapmak, küçük okurun bu mesleklerde kendini nasıl hayal ettiği üzerine konuşmak, resim yapmak da keyfinize keyif katabilecek öneriler olabilir.

collage-2

Anne Ben Kimim? Marianne Valentine tarafından yazılıp Philip Giordano tarafından resimlenmiş. Oğulcan Açıkel’in çevirdiği kitap Mavibulut Yayıncılık tarafından yayınlanıyor.

Büyük Denizlerde Bir Küçük Yıldız: Anne Ben Kimim?” için 5 yorum

    1. Merhaba Burak Bey,
      Yanıtım biraz gecikti. Yazıyı bağlantısı ile paylaşmanızı rica edeceğim. Daha fazla insanın güzel kitaplarla buluşmasına vesile olmayı elbette isterim. İlginize teşekkürler.
      Işıl.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s