Yazı kategorisi: Okul Öncesi - 5+

Gece Gezgini: Uyumadan Önce Kanguruyu Öpeceğim

Kırları sever misin? Gökyüzünü ve kuşları? Denizleri mesela? Ya, ağaçları? Sarılmayı, koşturup gülüşmeyi? Cevabın evet ise, çok mutlu olmalısın; hem hayatın tadını doyasıya çıkarıyorsun, hem de yalnız değilsin.

Bu kitabın kahramanın bir adı yok, annesi ona “tatlım” diyor. Belki senin adaşın, belki de benim, bunu bilmiyoruz; zaten bunun bir önemi de yok. Onun hakkında bildiğimiz en önemli şey, düş gücünün yüreği kadar kocaman olduğu, ve evet, önemli olan da bu. Renkleri seviyor ve uyku saati yaklaştığında hep aynı şeyi söylüyor: “Daha değil!”. Daha değil çünkü kurbağalar göllerde, kazlar göklerde onu bekliyor. Buluşup kucaklaşacağı, koşup oynayacağı dostları var dünyanın dört bir yanında, hatta sualtında. Hepsini tek tek ziyaret etmeli ve uyumaya hazırlamalı. Gerçek dostlar böyle yapar.

 Uyumadan Önce Kanguruyu Öpeceğim, uyku saatinden önce haritanın her noktasını adımlayan hayalperest bir kız çocuğunun hikayesi. Hayvanlara, doğaya ve annesine karşı sevgiyle dolu bu miniğin içi. Uykuya dalmakta zorlanan arkadaşlarına yardım için birebir onun hikayesi. Sadece hikaye yetmezse uykuyla buluşmaya, sayfalara daha dikkatli bakmalı o zaman. Tek tek ziyaret ettiği bu hayvanlar nerede yaşar, evleri haritanın neresinde? Odasında en çok hangi renk var bu küçüğün? Peki, ziyaret ettiği hayvanlar ne renk? Hangi renk kazandı bu soruşturmayı? Onlarla kucaklaşmak için illa uzun ziyaretlere mi çıkmalı, evde biraz dolansak bulamaz mıydık bu dostları? Uyumadan önce neler yapmalı? Ve bu neşeli kızı bir an olsun yalnız bırakmayan arkadaşını sayfanın neresinde aramalı?

Uyumadan Önce Kanguruyu Öpeceğim, Nandana Dev Sen tarafından yazılıp, Pippa Curnick tarafından resimlenmiş. Türkçesi Burhan Sönmez’e ait olan kitabın yayıncısı Ayrıntı Yayınları – Dinozor Çocuk.

 

Gece Gezgini: Uyumadan Önce Kanguruyu Öpeceğim” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s