Yazı kategorisi: Okul Öncesi - 5+

Başka Bir Aile Mümkün: Baba Hakları Bildirgesi

Bu Kitabı Çok Sevdim’de toplumsal cinsiyet kavramını odağa alan kitaplara sıkça değiniyorum, hatta mart ayını bu  kitaplardan söz etmeye ayırıyorum. Kimliğimize işlemiş kuralların, sınırların, yaftaların değişebileceğinden söz eden kitapları kucaklarken, özellikle kız çocuklarının hapsedildiği köşelerden çıkması için ses vermek gerektiğinden bahsediyorum.

Bunun nedenleri açık; eşitisizlik farklı ülkelerde farklı biçimlerde deneyimlense de kadınları baskılayarak büyüyor. Bu durumun hem yansıması hem de pekiştiricisi olarak kültür, erkek egemen söylemlerle üretiliyor; destanlardan günümüz animasyonlara dek, bu böyle. Doğal olarak eşitsizliğe karşı ses veren kitaplar da önce kız çocuklarının cesaretine, kadınların eşitliğine vurgu yapıyor. Ama bugün biraz daha farklı bir kitaptan söz edeceğim: Baba Hakları Bildirgesi. Daha önce Kız ve Erkek Çocuk Hakları Bildirgesi’nde söz ettiğim serinin başka bir kitabı. Her zaman güçlü, cesur, işinde başarılı olma baskısı babaların dünyasında nasıl karşılık buluyor? Örneğin matematikten anlamama şansları yok mu? Çocukların bakım ihtiyaçlarından sorumlu olmadıklarını onlara kim öğretmiş? Neden onları duygularından arınmış varlıklar gibi kodluyoruz? Bazı işlere karşı doğuştan yeteneksiz oldukları herkesin malumu muymuş? Kadınlara özgü diye nitelendirilen davranışlarda bulunursa onlara ne denir? Bir birey olduklarını hatırlamaya ihtiyaç duymazlar mı?Evet, babaların da pek çok hakkı var. Üstlerine yapışmış etiketleri yırtıp atmaya en çok da! Evet, erkeklik inşası çok sancılı bir süreç ama eşitlik için çabalamak da bir o kadar mutluluk verici. Çocukların, evlerin, hayatlarındaki insanların yükünü bölüşen, varlıklarını büyük lafların ardına sığınarak değil sorumluluk alarak hissettiren, yenilmez kahramanlar değil gerçek insanlar olmak için uğraşan babalar çoğalsın.

Serinin önceki kitaplarından söz ederken, herkesin istediği kişiyi sevmeye hakkı olduğundan söz eden bölümleri çok sevdiğimi ve homofobinin erken inşasına itiraz niteliğinde olduğundan söz etmiştim. Baba Hakları Bildirgesi’nde bu pek yerinde itirazın yanına bir de herkesin istediği kişiden çocuk sahibi olabilme hakkı eklenmiş ki, sevincim katmerlendi. Evet, başka erkeklikler de başka bir aile de mümkün.Baba Hakları Bildirgesi Elisabeth Brami tarafından yazılıp, Estelle Billon- Spagnol tarafından resimlenmiş. Burcu Oğuz’un çevirdiği kitap, Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanmakta.

Başka Bir Aile Mümkün: Baba Hakları Bildirgesi” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s