Yazı kategorisi: Okul Dönemi - 7+

Bilinmeyen Sularda Fantastik Maceralar: Isabella ile Çetesi

Isabella yaz tatilini şehirden uzakta, annesinin eski evinde geçirecekti. Canının bolca sıkıldığı bir köyde, yeni kitabına odaklamaya çalışan babası ve tüm evi elden geçirmeye kararlı görünen annesi ile. Ama Isabella bu durumdan hoşnut değildi ve köpeği Sprey gibi sürekli uyuklamaktan başka şeyler yapmalıydı.

İlk işi önceden tanıştığı Tulia’yı bulmak oldu. Isabella’nın yaz tatili için planı için hazırdı: Bir çete kuracaklardı! Çete kime, neye karşı olacaktı bu belirsizdi ama kaçış yok kurulacaktı.  Tulia’nın bu işlerden anlayabilecek bir arkadaşı vardı: Mazi. Bu maceraperest oğlanın elinden hemen her iş geliyordu ama galiba yaşadıklarını biraz fazla abartıyordu. Neyse ki bu çetenin diğer üyeleri için sorun değildi. Çetenin ilk görevi Mazi’nin önerisiyle belirlendi; atıkları nedeniyle göletteki balıkların dönüşüme uğramasına neden olan, köyde kimsenin yanına yaklaşmaya cesaret edemediği belalı bir adama dersini vermek. İşe balıkları oradan kurtarıp, güvenli bir yaşam alanı sağlayarak başladılar. Sonrası olağanüstü keyifli bir macera, bolca heyecan. Hırıltılı seslerle bezeli kasetler, üç başlı ve ayaklı balıklar, ağaç evler, taşlı avizeler, eski bisikletler, kano yarışları, mesaj kutularındaki sürprizler, fantastik kostümler, piller ve provalar. Ve tabii ki iribaşlar. Onlar kim mi? Kim bilir? Isabella ile çetesi suları kirleten Marmitta’ya dersini verebilecek mi? Planları işleyecek mi? Yoksa başları fena halde belaya mı girecek? Yüzgeçsiz balıkların akıbeti ne olacak?

Silvia Vecchini, öve öve bitiremediğim Erkekler Kızlara Karşı’da olduğu yine eşit bir dünya yaratmış. Çocukları kız ve erkek olarak iki tipe indirgemekten kaçınarak her çocuğun farklı kişilik özellikleri olduğuna değinmiş. Cesareti erkeklerin listesinden çıkarıp ortak kümeye almış, örneğin. Cinsiyet rollerini reddeden karakterler Erkekler Kızlara Karşı’da olduğu kadar baskın değil evet, ama cam silen, hayvanların bakımından sorumlu olmaya gönüllü baba figürleri görmek şahane. Çevreye duyarsız insanların bencil davranışları nedeniyle zarar gören hayvanları korumak için bir araya gelen, koca bir köyün yapamadığını yapıp onu hatasıyla yüzleştirme cesareti gösteren bu üç çocuk doğanın mucizelerini keşfe çağırıyor okurunu. Çevre kirliliği ve hayvan hakları ihlaline dikkat çeken yeşil kitaplarla daha çok karşılaşmak dileğiyle!Çizimler hakkında da kısaca şunu söyleyebilirim: Vecchini ile Sualzo hep birlikte çalışsın. Yazarın karakter yaratımını çokça destekleyen/tamamlayan çizgileri var Sualzo’nun. Resimli çocuk kitapları detayların fazlasıyla anlam kazandığı bir alan. Aynı mekânda yer alan akran üç çocuk düşünelim örneğin. Bir çorabın, karakterin yüzünü görmeden, bu üçlüden kime ait olduğunun tahmin edilmesi çok önemli bence. Sualzo bunu yapıyor; Vecchini’nin konuşturduğu karakterleri yürütüyor. Kitabın sonunda da dönüşümün temel aşamaları ve genç okurun dünyasına yabancı eski zaman teknolojileri hakkında küçük bilgi notları yer alıyor. Isabella ile Çetesi, maceranın dozunun her sayfada arttığı, okuruna bolca gizem ve kıkırdama armağan eden bir kitap, yaz tatili için kitap önerilerine açık olanlar listelerine eklemeli bence.Isabella ile Çetesi Dönüşüme Uğrayan Balıkların Sırrı, Silvia Vecchini tarafından yazılıp Sualzo tarafından resimlenmiş. Yelda Gürlek’in çevirdiği kitap Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanıyor.

Reklam

Bilinmeyen Sularda Fantastik Maceralar: Isabella ile Çetesi” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s