Yazı kategorisi: Okul Öncesi - 5+, Okul Dönemi - 7+

Artık Uyanma Vakti: Çok Fazla Masal Okuyan Prenses

Yüksek Orman Kralı ile Güzel Orman Kraliçesi. Adları ne heybetli. Elbette sarayları da öyle. Parlak taçları var, gösterişli giysileri. Altın varaklı çerçevelerde tabloları, kontlar, konteslerdir ahbapları.  Kızları var bir de. Adı Prenses Serena. Tüm kapılar açılır önünde, pervanedir etrafında cümle alem.

Masal okunacak yedi gece için yedi dadısı vardır mesela. Yedi gecede okunacak yedi prenses masalı demeli aslında. Çünkü Serena sadece prenses masallarını duymak ister, onlara inanır; masallardaki prensesler neden korkuyorsa ondan korkar, neyi seviyorlarsa onu sever.

Büyüyene dek türlü nesneden kaçar haliyle hayatı hem kendine hem etrafındaki zindan eder. Uygun bir prensle evlenmek prenseslerin ‘kaderi’ sayıldığından eşini aramaya koyulur büyüyünce de. Elbette heybesindedir yine masallardan duyup doğru belledikleri. Bir laneti anımsatır kimi genç erkekler, kiminin ‘kusursuz prens’ anlatısına uymuyordur görüntüsü. Ne öğrendiyse masallardaki prenseslerden, hepsini uygular kendi beyaz atlısını ararken. Masal bu ya, bir kurbağayı öperken bulur prensini. Kimdir bu genç adam? Gün boyu sarayında salınan bir asilzade mi? Öyleyse de, bakalım yeterince kudretli mi? Yoksa prensesin daha önce temas kurmadığı o insanlardan, halktan, biri mi? Bu sırtındaki mavi pelerin neyin işaretçisi? Bir prensi prens yapan nedir peki? Ömrünü masalların gölgesinde yaşayan Serena kendi masalını nasıl yazacak acaba?

Çok Fazla Masal Okuyan Prenses, Külkedisi’nden Uyuyan Güzel’e tüm klasik masalları adımlayarak ilerleyen bir kitap. Neler öğrendik onlardan; ideale dair öğretileriyle korkularımızı, hayallerimizi nasıl biçimlendirdiler sorularına birer birer yanıt veren bir okuma deneyimi. Prenseslik idealine saplanıp kalmaya dair çok eğlenceli bir eleştiri. Bu masalları okumuş olan miniklere bir kez de farklı bir pencereden bakma ihtimali sunuyor, okumamış olanlar da bu vesile ile hakim oluyor temalarına. Kadınlığa atfedilen nitelikleri yeniden üreten iki ifade barındırması içime sinmese de kız çocuklarına her zaman güzel, bakımlı, erkeğe ve eve bağımlı olmayı öğütleyen masalların aslında nasıl da gülünç anlatılar olduğunu çok keyifli bir dille anlatıyor kitap.

Çok Fazla Masal Okuyan Prenses, Muhteşem Prensesler serisinden. Serinin diğer kitapları olan, Atletik Prenses sporcu prenses Altea’nın, Dalgın Prenses her daim sakar ve dağınık prenses Lisa’nın, Korsan Prenses hayallerine bir gemide kavuşan Sofia’nın, İstemiyorum Diyen Prenses her şeye itiraz eden Tiramisu’nun hikayesini anlatıyor.

Silvia Roncaglia’nın yazıp Elena Temporin’in resimlediği Çok Fazla Masal Okuyan Prenses, Martı Yayınları tarafından yayımlanıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s