Yazı kategorisi: Okul Dönemi - 9+

Ayağına Apartman Düşenler, Kendini Kırmızı Balık Sananlar ve Momolar: Süper Kahramanlar Yüksekten Korkmaz

Her şey yedi yıl evvel başladı. Yedi yıl evvel “Kucak, yoksa ciyak” günlerinde. Üç basamak ve çekim gücü yüksek o kırmızı düğme sahnedeydi.  Annesinin “bu bir mucize.” diyen sesini duyduğunda fark etti olağanüstü güçlerini Maurice Ackerman. Pardon, Süperackerman!

Çocuklarına sordukları soruların yanıtlarını dinlemeye pek gönüllü olmayan anne babası ve cadı olduğunu düşünen kız kardeşi Myriam/ Öteki sürekli etrafta olsa da biraz yalnız hissediyor Maurice. Siz sokaklarda bozuk asansörleri onarabilen parmakları olduğunu söyleyen bir süper kahramanla karşılaştınız mı hiç? İşte, süper olmanın derdi de bu; güçlerini en yakınlarından bile gizlemek zorundalar. Maurice de şu dünyada upuzun on yıl geçirmesine rağmen, tıpkı Örümcek Adam ya da Batman gibi, ne ailesine, ne sınıf arkadaşlarına ne de ilk mucizesine tanıklık eden komşusu Bayan Polenta’ya bir süper kahraman olduğundan söz edemiyor. Evet, güzelliğini düşünürken neredeyse şiirler yazdığı Juliette Baccara’ya bile anlatamıyor sırrını. Gerçi, Juliette’i gördüğünde konuşmayı hatta yürümeyi unuttuğunu düşünürsek bu durum normal sayılabilir. Peki, korumak için türlü badire atlattığı Jüpiter’e de mi söyleyemez nasıl süper olduğunu? Ya, didişip durduğu Plastik Adam ve Çetesi’ne? Ama sırrını maceralarını dört gözle bekleyen okuruyla paylaşmasında bir sakınca yoktur herhalde. İşte bu kitap, Maurice Ackerman’ın kimse farketmezken yaptığı kahramanlıkları anlatır. Mizah yüklüdür; kıkırdadıp durur okurunu, insanı en çok üzen anılara da dokunur; büyük hikâyeler hakkında düşündürür.

Fiil çekimlerini öğrenmek hakkındaki fikirlerinden yazdığı garip felaket senaryolarına, yolda gördüğü güvercinleri hipnotize etmeye çalışan kardeşiyle ilişkisinden her biri birer komedi filmi senaryosunu andıran kahramanlık hayallerine çok eğlenceli, bol maceralı bir büyüme hikayesi Maurice’inki. Yaşıtı okurları, uzakta kalan okullarının bahçesine, koridorlarına ışınlayacak, yakınındakilerin hikayelerine daha yakından bakmaya aracı olacak. Ve bunu yaparken sürekli güldürecek. Kuşaktan kuşağa devrolan, yaşını başını almış adının son temsilci Maurice Süperackerman’ın olağanüstü kahramanlık senaryoları çok yaşasın.

Süper Kahramanlar Yüksekten Korkmaz, Çocuk ve Rose gibi iki harika çocuk kitabını daha kaleme almış olan Colas Gutman tarafından yazılmış, Tuvana Gülcan tarafından çevrilmiş ve İletişim Yayınevi tarafından yayımlanıyor.

Ayağına Apartman Düşenler, Kendini Kırmızı Balık Sananlar ve Momolar: Süper Kahramanlar Yüksekten Korkmaz” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s